Umístění: Jižní Morava Politika

Kraj navýšil o 5 milionů dotační program pro dobrovolné hasiče

hasic haseni hadiceBrno, 14. ledna 2022 - Až půl milionu na cisternovou automobilovou stříkačku, 300 tisíc na rychlý zásahový automobil, 500 tisíc korun na požární zbrojnici nebo 100 tisíc korun na věcné vybavení - rada kraje 12. ledna schválila dotační program na podporu dobrovolných hasičů v kraji. Dotační program je určený pro jihomoravské obce coby zřizovatele jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Jihomoravský kraj rozdělí 20 milionů na adaptaci na změnu klimatu

sucho popraskana puda bez vody klimaticka zmenaBrno, 14. ledna 2022 - Kraj v letošním roce pokračuje v boji proti následkům dlouholetého sucha na jihu Moravy. Dotační program Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2022 schválili krajští radní. „V roce 2020 kraj podpořil 76 projektů. Poté, co jsme se ujali vedení kraje, jsme v roce 2021 navýšili finance a počet podpořených projektů stoupl loni na dvojnásobek. Proto i letos máme nachystáno 20 milionů, které chceme do naší krajiny investovat. Má to smysl,“ říká hejtman Jan Grolich.

Jihomoravský kraj bude hospodařit s rozpočtem 14,2 miliardy korun

penize bankovky czk milionyBrno, 20. prosince 2021 - Celkem 14,2 miliardy korun na straně příjmů i výdajů - právě taková bude podoba krajského rozpočtu na rok 2022, kterou schválili krajští zastupitelé zasedání 16. prosince. Krajský rozpočet na rok 2022 je sestaven tak, aby se zdroje rovnaly výdajům. Zdroje kraje tvoří jeho příjmy ve výši 8,4 miliardy korun. Do zdrojů kraj zapojil také 846 milionů úspor z minulých let a čerpání úvěru ve výši 5,2 miliardy, z něhož na nákup železničních elektrických jednotek je určeno 4,8 miliardy korun.

Kraj podpoří i knihovny, archeology a JAMU

archeolog vykopavkyBrno, 20. prosince 2021 - Celkem 17 milionu korun pro knihovny na jihu Moravy a 7,7 milionu pro archeology – krajští zastupitelé ve čtvrtek 16. prosince schválili jak dotaci na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v roce 2022, tak dotaci pro Ústav archeologické památkové péče Brno. Stejně tak kraj 2 miliony podpoří Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU).

Neziskovky převzaly ocenění za pomoc v obcích po tornádu

charita zachranari vyznamenani krajBrno, 12. prosince 2021 - Bronzové medaile z rukou hejtmana Jana Grolicha převzalo 9. prosince v sídle Krajského úřadu Jihomoravského kraje na Žerotínově náměstí v Brně šest nestátních neziskových organizací. Ocenění dostaly za mimořádné pracovní nasazení a významnou pomoc v obcích, které letos v červnu zasáhlo ničivé tornádo. Zjišťování potřeb postižených osob, distribuce humanitární pomoci, organizace dobrovolnické pomoci, pomoc v terénu, finanční pomoc a dluhové poradenství, psychologická podpora, zprostředkování odborných řemeslníků a další. S tím vším pomáhaly nestátní neziskové organizace v obcích postižených přírodní katastrofou.

Hejtman Grolich předal pamětní medaile záchranářům za pomoc po tornádu

tornado spoustBrno, 6. listopadu 2021 - Dvanáct pamětních medailí za pomoc po řádění tornáda, které se 24. června 2021 prohnalo Moravskou Novou Vsí, Hruškami, Mikulčicemi, Hodonínem a Lužicemi, předal v pátek 3. prosince hejtman Jan Grolich záchranářům ZZS JMK. Udělení medailí předcházelo slavnostní poklepání základního kamene autoservisu pro sanitní vozidla, který vyroste v areálu výjezdové základny záchranářů v brněnských Černovicích.

Jihomoravské nemocnice se plní, hejtman Grolich volá po nouzovém stavu

icu jip covidBrno, 22. listopadu 2021 - V nemocnicích na jižní Moravě leží k dnešnímu dni 826 covidových pacientů, z toho 123 na JIP. Neočkovaní pacienti tvoří 70 % nakažených, za poslední týden se mezi nimi začínají častěji vyskytovat mladí lidé. Zbylých 30 % jsou očkovaní pacienti. V tomto případě se jedná většinou o seniory starší 75 let s vícero přidruženými chorobami. Statistiky také potvrdili pozitivitu u více jak 40 % provedených testů na covid. Hejtman Jan Grolich se po pondělním jednání Krizového štábu JMK vyjádřil pro centrální nouzový stav.

Kraj podpoří nová stání pro karavany částkou 2,5 milionu

tabor karavan stani nocBrno, 11. listopadu 2021 - Obliba přenocování v obytných vozech či karavanech v poslední době výrazně stoupá především v důsledku šíření covidu. Krajští radní schválili vyhlášení dotačního programu Dotační program „Rozvoj turistické infrastruktury Jihomoravského kraje – Karavanové stání“, pro který vyčlenili částku 2,5 milionu korun. Žádosti lze začít podávat od 13. 12. 2021. do 27. 12. 2021.

Strana 1 z 105