Umístění: Jižní Morava Politika

Hejtman Grolich předal pamětní medaile záchranářům za pomoc po tornádu

tornado spoustBrno, 6. listopadu 2021 - Dvanáct pamětních medailí za pomoc po řádění tornáda, které se 24. června 2021 prohnalo Moravskou Novou Vsí, Hruškami, Mikulčicemi, Hodonínem a Lužicemi, předal v pátek 3. prosince hejtman Jan Grolich záchranářům ZZS JMK. Udělení medailí předcházelo slavnostní poklepání základního kamene autoservisu pro sanitní vozidla, který vyroste v areálu výjezdové základny záchranářů v brněnských Černovicích.

Jihomoravské nemocnice se plní, hejtman Grolich volá po nouzovém stavu

icu jip covidBrno, 22. listopadu 2021 - V nemocnicích na jižní Moravě leží k dnešnímu dni 826 covidových pacientů, z toho 123 na JIP. Neočkovaní pacienti tvoří 70 % nakažených, za poslední týden se mezi nimi začínají častěji vyskytovat mladí lidé. Zbylých 30 % jsou očkovaní pacienti. V tomto případě se jedná většinou o seniory starší 75 let s vícero přidruženými chorobami. Statistiky také potvrdili pozitivitu u více jak 40 % provedených testů na covid. Hejtman Jan Grolich se po pondělním jednání Krizového štábu JMK vyjádřil pro centrální nouzový stav.

Kraj podpoří nová stání pro karavany částkou 2,5 milionu

tabor karavan stani nocBrno, 11. listopadu 2021 - Obliba přenocování v obytných vozech či karavanech v poslední době výrazně stoupá především v důsledku šíření covidu. Krajští radní schválili vyhlášení dotačního programu Dotační program „Rozvoj turistické infrastruktury Jihomoravského kraje – Karavanové stání“, pro který vyčlenili částku 2,5 milionu korun. Žádosti lze začít podávat od 13. 12. 2021. do 27. 12. 2021.

Kraj ocení jedenáctku osobností

podane ruce gratulaceBrno, 4. listopadu 2021 - Proslulý jazzman a zakladatel světově známého bigbandu, zlatý medailista z olympijských her, finalistka tenisového grandslamu nebo například brněnský biskup – to jsou jen někteří z těch, kdo letos obdží Cenu Jihomoravského kraje. Celkem kraj ocení jedenáctku osobností, jednu z nich in memoriam.

Kraj podpoří výstavbu rybníků i výsadbu větrolamů

sazenicka stromuBrno, 4. listopadu 2021 - Malá vodní nádrž Babinec v Syrovíně, vybudování rybníka v katastru Lipovce u Blanska nebo například výsadba větrolamů v Neslovicích získaly podporu kraje. Ze žádostí podaných do 3. kola výzvy dotačního programu namířeného proti suchu a na zadržení vody v krajině se tak dostalo podpory zastupitelů především projektovým dokumentacím a koncepcím. Celkem 14 projektů tak kraj podpoří částkou 873 tisíc korun.

Kraj podpoří hodinu sportu zdarma pro školáky i prvoligové sportovce

skolaci fotbal brankarBrno, 4. listopadu 2021 - Brněnští hráči curlingu soutěžící v 1. lize, házenkářky z Ivančic nebo stolní tenistky z MSK Břeclav. Jihomoravští zastupiteléschválili dotaci pro celkem 33 vybraných spolků a klubů, jejichž družstva dospělých reprezentují kraj v nejvyšší nebo druhé nejvyšší celostátní soutěži či interlize. Jde o podporu v celkové výši 14 970 100 korun.

Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

kriz papez grolichBrno/Vatikán, 29. října 2021 - Jedním ze symbolů zkázy byl kostel v Moravské Nové Vsi. Stál uprostřed rozvalin bez střechy. Stromy kolem bez listů. V centru obce, změněné živlem k nepoznání, se rozkládaly stany humanitárních organizací. Pocity zoufalství, které se vznášely nad příběhy zasažených místních, se tam pomocníci z různých koutů země snažili rozptýlit obrovskou vlnou dobra. I přes všudypřítomné hromady suti vzhlížela řada obyvatel právě ke kostelu, kde hledala útěchu. Z jeho pozůstalých střešních trámů vznikly hmatatelné vzpomínky – asi dvaceticentimetrové dřevěné kříže. Jeden z nich 27. října předal jihomoravský hejtman Jan Grolich papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu.

Kraj přispěje Kyjovu na likvidaci nebezpečných chemikálií

chemicky-odpadKyjov, 13. října 2021 - Částkou 1,5 milionu korun přispěje Jihomoravský kraj na červnové odklízení, sanaci a likvidaci nebezpečných chemikálií v Kyjově. O příspěvek kraj požádalo město Kyjov, odstraňování nebezpečných chemikálií přišlo na celkem 2,4 milionu korun. „Uprostřed Kyjova zůstalo po varně drog neuvěřitelné množství chemikálií. Byla to časovaná bomba a jenom díky skvělé práci hasičů a všech složek integrovaného záchranného systému se nikomu nic nestalo a nedošlo k větším škodám na majetku a životním prostředí," zdůvodňuje finanční pomoc hejtman Jan Grolich. Jak následně dodává, dotaci musí ještě schválit zastupitelé, kteří se sejdou začátkem listopadu.

Strana 1 z 105