Brno, 19. dubna 2021 - Vychází alternativní průvodce pro architekty a fanoušky architektury. Kniha Možnosti vesnice vypráví příběhy dvanácti českých obcí, které za posledních 20 let prošly dramatickou architektonickou proměnou. Zaměřuje se na vesnice, které vsadily na současnou architekturu stejně jako na kvalitně provedené rekonstrukce nebo dokonale udržovaný veřejný prostor. Autory knihy jsou literární dokumentaristka Michaela Hečková a designér Matěj Chabera, kteří dílem volně navazují na předchozí titul 20 000 o současné architektuře na malých českých městech.
Publikace mapuje architektonické proměny českých vesnic od Šumavy přes Krkonoše, zapadlé Frýdlantsko, opuštěné Rychlebské hory či malebné okolí Litomyšle až po moravskoslezské Beskydy a znojemskou vinařskou oblast. Kráčí po stavebních stopách 20 českých architektonických studií, jako jsou Mjölk architekti, Atelier M1 architekti nebo Chybík+Krištof, a zkoumá také tvorbu krajinářských architektů. Základem knihy jsou rozhovory Michaely Hečkové s dvanácti starosty, které autorka doplnila komentáři architektů a designér Matěj Chabera autorskými fotografiemi a ilustracemi.
„Kniha provede českým venkovem. Najdete v ní portrét ambiciózních beskydských Trojanovic a Palkovic, známé Líbeznice, které realizovaly za posledních 10 let neuvěřitelných 6 architektonických soutěží, Nevřeň, která se pustila do stavby komunitního Centra Caolinum a turistického uctění tradice těžby kaolinu, ale i neobjevené pohraniční Heřmanice na Frýdlantsku s neskutečně aktivním a pracovitým starostou, stejně jako dokonale upravené Poříčí u Litomyšle, jenž je držitelem zeleného Oskara pro obce – evropské ceny Entente Florale. Knihu můžete snadno použít jako alternativního průvodce na cesty, pokud vás zajímá současná architektura. Stejně tak jako inspiraci, pokud se rozvoji venkova věnujete odborně jako architekt, obecní architekt, starosta nebo angažovaný občan,“ říká autorka knihy Michaela Hečková.
Průvodce Možnosti vesnice přináší inspiraci architektům, fanouškům současné architektury, starostům, obyvatelům vesnic i měst nebo zkrátka cestovatelům po české krajině. Podařené architektonické proměny mění díky autorským rozhovorům a fotografiím na příběhy vesnic, jejich starostů a obyvatel. Vybrané vsi disponují novými školami, opravenými kostely, obecními úřady, kulturními domy, rozhlednami, nečekaně estetickými hasičárnami nebo jediným otevřeným kaolinovým dolem v České republice. Kvalitní architektura je ale pouze špičkou ledovce. Kniha odkrývá často skrytou historii, vnitřní motivace a kreativní tvůrčí kompromisy, které stojí za vznikem staveb.
Publikace se věnuje hned dvěma vesnicím z Jihomoravského kraje.
Bratčice dokážou překvapit. Jihomoravská obec leží v Dyjsko-svrateckém úvalu v okrese Brno-venkov. Na jedné straně na vás dýchne duch staré vinařské vísky s třemi můstky, které překlenují potok Lejtna v samotném srdci obce, na straně druhé tudy kvapí všudypřítomný automobilový provoz spojený s přítomností jedné skládky komunálního odpadu a hned dvou bioplynových stanic. Obec se však snaží, jak nejlépe umí. Společně s krajinářským architektem Danem Šamánkem nedávno revitalizovala svou náves. Vysloužila si za to postup mezi finalisty prestižní soutěže Architekt obci roku 2020. Obyčejná hasičská nádrž zpevněná betonovými bloky a zanesená několikacentimetrovými nánosy bahna se proměnila v půvabný biotop. Okolí oživila stezka s dřevěnými chodníčky vedoucími nad podmáčenou krajinou. Něco takového nikde jinde neuvidíte.
Dobšice najdete kousek od Znojma. Vesnice, ve které žije kolem 2 400 obyvatel, městu předala na sklonku šedesátých a počátku sedmdesátých let minulého století nemalou část svého katastru a patřila pod jeho správu až do roku 1992. Vznikl tak necitlivý kontrast. Na jedné straně romantické vinařské uličky a sklípky, na straně druhé rozpínající se městská průmyslová zóna a neúprosná silueta panelákového sídliště, která dýchá staré moravské vesnické zástavbě na krk. Rok 2020 přinesl změnu. Největší místní Vinařství LAHOFER si nechalo postavit novou budovu pro výrobu, administrativní zázemí a návštěvnické centrum s emblematickou střešní terasou od studia Chybík+Krištof. Dobšice se jednou provždy dostaly na turistickou mapu České republiky. Inspirovat kvalitou mohou především další osvícené podnikatele či investory.
„Standardy vesnic se posouvají. Po roce 1989 bylo potřeba postavit český venkov na nohy. Starostové si lámali hlavu s opravou silnic, řešili dlouhodobé majetkové spory. Chyběly školy, školky. Zaváděla se kanalizace. Základní infrastruktura nyní začíná vypadat vcelku saturovaně. Je čas na druhou metu. Tou může být právě architektura jako nástroj posílení identity. Také proto jsem moc ráda, že se úvodu ujal starosta úspěšných Dolních Břežan Věslav Michalik,“ dodává Hečková.
Autorkou konceptu a textů publikace je Michaela Hečková, která se dlouhodobě věnuje architektuře v menších českých městech či obcích. Je spoluautorkou a editorkou kulturní strategie MČ Praha 10, MČ Praha 14 a města Broumov. V současné době působí jako tajemnice redakční rady Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a píše pro architektonický blog campuj.online pod hlavičkou Centra pro architekturu a městského plánování (CAMP). Autorem fotografií, ilustrací a grafického provedení knihy je designér Matěj Chabera, který je podepsán také pod nedávnou novou identitou šumavského města Vimperk.
Foto: Michal Chabera