Umístění: Kultura Knihy V Rajhradě prozradí vše o vzniku a vývoji písma i abecedy

V Rajhradě prozradí vše o vzniku a vývoji písma i abecedy

Rajhrad, 4. dubna 2016 - Vznik a vývoj písma a abecedy přibližuje návštěvníkům Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě jeho nejnovější výstava Dobrodružství abecedy. Velkým i malým čtenářům (a také nečtenářům) otevírá svět značek, znaků, piktogramů, ideogramů a fonogramů s jejich nesnadnou cestou do slabikářů i dnešních knih, včetně elektronických.

pismena vystava rajhrad

 

Dobrodružství abecedy předvádí uzlové značky, vrubované hůlky nebo klínové písmo Sumerů s jedinečnou možností „osahat si“ klínopisné tabulky, voskové psací destičky nebo indiánská kipu. Oddíl, akcentující školní rámcové vzdělávací programy, přibližuje vznik diakritického pravopisu, Komenského živou abecedu i obrozeneckou slovotvorbu. Nechybějí krátká zastavení v českých jazykových dějinách, z nichž si některá písmenka například odnesla své háčky a čárky.

Interaktivní výstava s bohatým doprovodným programem představuje abecedu také jako zdroj inspirace. Uplatnění v neotřelém pohledu na svébytný svět písmenek našla jak současná typografie, tak i poetismus nebo experimentální poezie 60. let minulého století. Objevné výtvarné řešení a instalace výstavy Dobrodružství abecedy ve velkém sále klášterního refektáře nese podpisy mladých brněnských výtvarnic Veroniky Golianové a Kateřiny Hikadové.

Cílem dobrodružné cesty proti proudu času je poznání základních stavebních kamenů české a moravské slovesné kultury. Její bohatý doprovodný program se proto skládá nejen z různorodých výtvarných aktivit, ale také z možnosti vyzkoušet si psaní na klasickém psacím stroji či psacím stroji pro Braillovo písmo. Dobrodružství abecedy bude jednotlivcům i školním kolektivům otevřeno od 31. března do 30. října 2016.

Doprovodné programy začínají 12. dubna, skupiny lze objednat telefonicky: 547 229 126 nebo na adrese: prohlidky.rajhrad@muzeumbrnenska.cz.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci