O zajímavý počin v oblasti gastronomie se zasloužil Spolek moravských vinařek „Bakchantky“. Podařilo se jim sesbírat recepty jejich babiček a maminek a předložit tak všem milovníkům dobrého jídla a moravského vína jedinečnou publikaci s názvem Kuchařka moravských vinařek. Obsahuje přes 300 stran receptů uspořádaných podle druhu pokrmu a jsou doplněny také informacemi o vínech vhodných k danému jídlu.
„Vynalézavost našich hospodyněk byla a je úžasná. Dováží kombinovat, vylepšovat, přizpůsobovat se novým surovinám i kuchařským trendům a přitom uplatňovat svoje dávné zkušenosti, na jejichž konci jsou laskominy pro oči i jazýček.“ prozradila tisková mluvčí spolku a hlavní organizátorka projektu paní Eva Kloudová.
Burčák, Bakchantky a Barbora
Či só hode – naše hode
Víkend 27.-28. září byl ve znamení nejen Svatováclavské národní pouti do Staré Boleslavi, ale i svatováclavských hodů či posvícení na mnoha místech Břeclavska, Hodonínska a Znojemska.
Krojované páry, muzika, taneční zábava, hodové koláčky, dobré jídlo a pití … to vše patří k času hodování. Kolem svátku sv. Václava se hody „drží“ v nejedné vísce nebo městečku jižní Moravy (např. Hustopeče, Šitbořice, Dolní Bojanovice, Dobšice, Jezeřany-Maršovice, Kuchařovice a mnoho dalších). Důvod je zřejmý – oslava ukončení hlavních polních prací časově spadá na konec září. Hody se zároveň váží k oslavě patrona, jemuž byl zasvěcen místní kostel. A svatý Václav je rozhodně patronem z nejčastějších. (Odtud je vlastně název „posvícení“ – den posvěcení kostela.)
Původně trvaly hody několik dní až týden a vázala se k nim celá řada zvyků a tradic. Zvolili se stárci (1 – 4 představitelé mládeže, kteří měli přirozený respekt) a těm rychtář předal „hodové právo“: svěřil jim na celý rok dohled nad pořádáním místních zvyklostí a tanečních zábav a povinnost zodpovídat během nich za pořádek. Stárci pak připravovali hodovou slavnost, stavěli máj coby symbol hodů, zvali na hodovou taneční zábavu (obcházeli s hudbou dům od domu celou obec a současně vybírali příspěvek na hodovou tabuli) a asistovali knězi při hodové mši v kostele.
Tajemství školního kabinetu
Šlapanické muzeum připravilo na podzimní měsíce výstavu se školní tematikou. Pod názvem Tajemství školního kabinetu se skrývá výstava všeobecně známých i dnes už zapomenutých učebních pomůcek. Návštěvník může nahlédnout nejen do školní třídy z konce 19. století, ale navštívit i žákům jindy zapovězený školní kabinet a prohlédnout si pomůcky a školní potřeby používané v průběhu minulého století. Nechybí ani krátký film o tom, jak to chodilo ve škole za časů našich pradědečků. Po stopách školního kabinetu můžete jít až do 16. listopadu.
Kulturní tipy

· Restaurované předměty. Výstava představí předměty z fondu muzea restaurované v posledních letech. Do 11. ledna.
· Emanuel Ranný (1913 – 2008), celoživotní tvorba. Výstava celoživotní tvorby českého malíře. Od 21. října do 8. února.
· Valerie Kallabová. Fotografie – výstava trvá od 21. října do 11. ledna.
Památník Mohyla míru
· V den státního svátku 28. října v 18.00 hodin se koná v areálu památníku komponovaný program jako připomínka 90. výročí vzniku ČSR.
Brněnská návrhářka obléká světové finalistky
Brno přivítalo mladé krásky ze čtyřiceti zemí světa. Stalo se tak 23. září v Rotundě na brněnském výstavišti v rámci autorské přehlídky návrhářky Marie Zelené, na níž se představily finalistky a vítězky...
Tři mušketýři znovu na scéně
Jeden za všechny, všichni za jednoho! Kdo z vás by neznal toto heslo čtveřice slavných mušketýrů Athose, Porthose, Aramise a D´Artagnana! Nově tři mušketýry můžete zhlédnout na prknech Městského divadla v Brně, a to v inscenaci režisérky Hany Burešové. V divadelní hře mimo jiné vystupuje celkem čtyřicet čtyři herců, a to včetně dětí. Překvapením pro diváky také bude doprovodná hudba, dojde totiž i na songy známé čtveřice „brouků“ – The Beatles...
ORION HALL - techno a house music megaparty po tříleté přestávce

Mikulov, nebo Znojmo?

Za vínem zamiřte na Pálavu!

Na rozchodnou s Milanem Uhdem
Ve studiu brněnské televize se právě dotočil film podle autobiografického scénáře Milana Uhdeho vyprávějící o složitém soužití Čechů, Němců a Židů koncem druhé světové války...
Strana 162 z 163