Brněnský dálkový plavec David Čech (22) jako první český suchozemec v historii přeplaval Gibraltarský průliv, a navíc jej zdolal oběma směry. A tak nikoho neudiví, že se místo válení ve vaně radši sprchuje. Vody si totiž užije dost a dost.
Proč se mladý rekordman rozhodl právě pro plavbu přes Gibraltar? „Uvažoval jsem o něčem novém i finančně méně náročném. Říkal jsem si, že jedna cesta neodpovídá ani dlouhým závodům, tudíž jsem zvolil plavbu tam i zpět nonstop,“ říká David Čech. Rozdíl mezi průlivem a Kanálem je především v jejich délce. La Manche má vzdušnou čarou zhruba 33, Gibraltar 15 kilometrů. Na Gibraltaru jsou proudy pouze z jedné strany, tudíž plavce odsouvají dál a dál do Středozemního moře, a oba směry zdolá pouze rychlý plavec, jinak by se zpátky do Evropy snad ani nedostal.
Brněnský rekordman se radši sprchuje
Technické obory mají perspektivu

„Jihomoravský kraj se prostřednictvím prezentace odborných škol na veletrhu snaží ukázat žákům 8. a 9. tříd a jejich rodičům, výchovným a kariérovým poradcům, že se jedná o obory a profese, které se dynamicky rozvíjejí, a že absolventi těchto škol jdou s moderním technologickým vývojem,“ říká RNDr. Miloš Šifalda, člen Rady Jihomoravského kraje.
Volby do Zastupitelstva Jihomoravského kraje a části Senátu

Právo volit do zastupitelstva Jihomoravského kraje má každý občan ČR, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu tohoto kraje. Volit nemohou občané, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody, jsou zbaveni způsobilosti k právním důvodům nebo u nich byla omezena osobní svoboda z důvodu ochrany zdraví lidu.
Zelené úřadování bylo oceněno
Třídíte odpad, používáte recyklovaný papír, podporujete používání ekologických čisticích prostředků, cyklodopravu zaměstnanců a občanů, kolik úředníků jste proškolili v této oblasti? Na takové otázky odpovídaly státní subjekty, zapojené do soutěže „O ekologicky nejpříznivější provoz úřadu či instituce“.
Soutěž se uskutečnila již potřetí – poprvé v roce 2006, kdy se přihlásilo celkem 12 soutěžících, o rok později se přihlásilo 52 a letos 36 účastníků. Vyhodnocení soutěže provedli nezávisle na sobě zástupci Krajské koordinační skupiny a Ekologický institut Veronica. Výsledky vyhlásil 16. září ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha, a to ve dvou kategoriích – obecní úřady, pověřené obecní úřady a instituce.
Jak se žije (a dýchá) na jižní Moravě
Na jižní Moravě se můžeme chlubit velmi dobrým životním prostředím. Z dlouhodobého hlediska se Jihomoravský kraj pohybuje pod celostátním průměrem u emisí hlavních znečišťujících látek, které se trvale snižují. Zásobování pitnou vodou probíhá v naprosté většině případů bez problémů. Kraj se mimo jiných aktivit v oblasti ochrany životního prostředí účastní i projektu Čisté povodí Svratky. Klade důraz rovněž na prevenci a osvětu v oblasti ekologie. Péče o životní prostředí se financuje jak z krajského rozpočtu, tak ze státních a hlavně Evropských fondů.
Krasavice z pravěku
Nejhezčí ženy na světě vždy byly a jsou z jižní Moravy – komu nestačí rozhlédnutí kolem sebe, tomu to snad potvrdí nové archeologické nálezy. Ty totiž dokazují, že už naši dávní předkové měli zalíbení...
Dopravní stavby v kraji: včera, dnes a zítra
Doprava a správa silnic je jedna z významných kompetencí kraje. Je to také jeden z pilířů jeho ekonomické prosperity. Jihomoravský kraj vlastní veškeré silnice II. a III. třídy, které musí udržovat v dobrém...
Burčák, Bakchantky a Barbora
O zajímavý počin v oblasti gastronomie se zasloužil Spolek moravských vinařek „Bakchantky“. Podařilo se jim sesbírat recepty jejich babiček a maminek a předložit tak všem milovníkům dobrého jídla a moravského vína jedinečnou publikaci s názvem Kuchařka moravských vinařek. Obsahuje přes 300 stran receptů uspořádaných podle druhu pokrmu a jsou doplněny také informacemi o vínech vhodných k danému jídlu.
„Vynalézavost našich hospodyněk byla a je úžasná. Dováží kombinovat, vylepšovat, přizpůsobovat se novým surovinám i kuchařským trendům a přitom uplatňovat svoje dávné zkušenosti, na jejichž konci jsou laskominy pro oči i jazýček.“ prozradila tisková mluvčí spolku a hlavní organizátorka projektu paní Eva Kloudová.
Či só hode – naše hode
Víkend 27.-28. září byl ve znamení nejen Svatováclavské národní pouti do Staré Boleslavi, ale i svatováclavských hodů či posvícení na mnoha místech Břeclavska, Hodonínska a Znojemska.
Krojované páry, muzika, taneční zábava, hodové koláčky, dobré jídlo a pití … to vše patří k času hodování. Kolem svátku sv. Václava se hody „drží“ v nejedné vísce nebo městečku jižní Moravy (např. Hustopeče, Šitbořice, Dolní Bojanovice, Dobšice, Jezeřany-Maršovice, Kuchařovice a mnoho dalších). Důvod je zřejmý – oslava ukončení hlavních polních prací časově spadá na konec září. Hody se zároveň váží k oslavě patrona, jemuž byl zasvěcen místní kostel. A svatý Václav je rozhodně patronem z nejčastějších. (Odtud je vlastně název „posvícení“ – den posvěcení kostela.)
Původně trvaly hody několik dní až týden a vázala se k nim celá řada zvyků a tradic. Zvolili se stárci (1 – 4 představitelé mládeže, kteří měli přirozený respekt) a těm rychtář předal „hodové právo“: svěřil jim na celý rok dohled nad pořádáním místních zvyklostí a tanečních zábav a povinnost zodpovídat během nich za pořádek. Stárci pak připravovali hodovou slavnost, stavěli máj coby symbol hodů, zvali na hodovou taneční zábavu (obcházeli s hudbou dům od domu celou obec a současně vybírali příspěvek na hodovou tabuli) a asistovali knězi při hodové mši v kostele.
Tajemství školního kabinetu
Šlapanické muzeum připravilo na podzimní měsíce výstavu se školní tematikou. Pod názvem Tajemství školního kabinetu se skrývá výstava všeobecně známých i dnes už zapomenutých učebních pomůcek. Návštěvník může nahlédnout nejen do školní třídy z konce 19. století, ale navštívit i žákům jindy zapovězený školní kabinet a prohlédnout si pomůcky a školní potřeby používané v průběhu minulého století. Nechybí ani krátký film o tom, jak to chodilo ve škole za časů našich pradědečků. Po stopách školního kabinetu můžete jít až do 16. listopadu.
Strana 1350 z 1355