Umístění: Kultura

Zelené úřadování bylo oceněno

ekologieTřídíte odpad, používáte recyklovaný papír, podporujete používání ekologických čisticích prostředků, cyklodopravu zaměstnanců a občanů, kolik úředníků jste proškolili v této oblasti? Na takové otázky odpovídaly státní subjekty, zapojené do soutěže „O ekologicky nejpříznivější provoz úřadu či instituce“.
Soutěž se uskutečnila již potřetí – poprvé v roce 2006, kdy se přihlásilo celkem 12 soutěžících, o rok později se přihlásilo 52 a letos 36 účastníků. Vyhodnocení soutěže provedli nezávisle na sobě zástupci Krajské koordinační skupiny a Ekologický institut Veronica. Výsledky vyhlásil 16. září ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha, a to ve dvou kategoriích – obecní úřady, pověřené obecní úřady a instituce.

Jak se žije (a dýchá) na jižní Moravě

s ornitologyNa jižní Moravě se můžeme chlubit velmi dobrým životním prostředím. Z dlouhodobého hlediska se Jihomoravský kraj pohybuje pod celostátním průměrem u emisí hlavních znečišťujících látek, které se trvale snižují. Zásobování pitnou vodou probíhá v naprosté většině případů bez problémů. Kraj se mimo jiných aktivit v oblasti ochrany životního prostředí účastní i projektu Čisté povodí Svratky. Klade důraz rovněž na prevenci a osvětu v oblasti ekologie. Péče o životní prostředí se financuje jak z krajského rozpočtu, tak ze státních a hlavně Evropských fondů.

Krasavice z pravěku

HedvikaNejhezčí ženy na světě vždy byly a jsou z jižní Moravy – komu nestačí rozhlédnutí kolem sebe, tomu to snad potvrdí nové archeologické nálezy. Ty totiž dokazují, že už naši dávní předkové měli zalíbení...

Dopravní stavby v kraji: včera, dnes a zítra

stavba dálnice v JMKDoprava a správa silnic je jedna z významných kompetencí kraje. Je to také jeden z pilířů jeho ekonomické prosperity. Jihomoravský kraj vlastní veškeré silnice II. a III. třídy, které musí udržovat v dobrém...

Burčák, Bakchantky a Barbora

Bakchantky a BarboraO zajímavý počin v oblasti gastronomie se zasloužil Spolek moravských vinařek „Bakchantky“. Podařilo se jim sesbírat recepty jejich babiček a maminek a předložit tak všem milovníkům dobrého jídla a moravského vína jedinečnou publikaci s názvem Kuchařka moravských vinařek. Obsahuje přes 300 stran receptů uspořádaných podle druhu pokrmu a jsou doplněny také informacemi o vínech vhodných k danému jídlu.
„Vynalézavost našich hospodyněk byla a je úžasná. Dováží kombinovat, vylepšovat, přizpůsobovat se novým surovinám i kuchařským trendům a přitom uplatňovat svoje dávné zkušenosti, na jejichž konci jsou laskominy pro oči i jazýček.“ prozradila tisková mluvčí spolku a hlavní organizátorka projektu paní Eva Kloudová.

Či só hode – naše hode

Svatováclavské hodyVíkend 27.-28. září byl ve znamení nejen Svatováclavské národní pouti do Staré Boleslavi, ale i svatováclavských hodů či posvícení na mnoha místech Břeclavska, Hodonínska a Znojemska.
Krojované páry, muzika, taneční zábava, hodové koláčky, dobré jídlo a pití … to vše patří k času hodování. Kolem svátku sv. Václava se hody „drží“ v nejedné vísce nebo městečku jižní Moravy (např. Hustopeče, Šitbořice, Dolní Bojanovice, Dobšice, Jezeřany-Maršovice, Kuchařovice a mnoho dalších). Důvod je zřejmý – oslava ukončení hlavních polních prací časově spadá na konec září. Hody se zároveň váží k oslavě patrona, jemuž byl zasvěcen místní kostel. A svatý Václav je rozhodně patronem z nejčastějších. (Odtud je vlastně název „posvícení“ – den posvěcení kostela.)
Původně trvaly hody několik dní až týden a vázala se k nim celá řada zvyků a tradic. Zvolili se stárci (1 – 4 představitelé mládeže, kteří měli přirozený respekt) a těm rychtář předal „hodové právo“: svěřil jim na celý rok dohled nad pořádáním místních zvyklostí a tanečních zábav a povinnost zodpovídat během nich za pořádek. Stárci pak připravovali hodovou slavnost, stavěli máj coby symbol hodů, zvali na hodovou taneční zábavu (obcházeli s hudbou dům od domu celou obec a současně vybírali příspěvek na hodovou tabuli) a asistovali knězi při hodové mši v kostele.

Tajemství školního kabinetu

pro chudobné žákyŠlapanické muzeum připravilo na podzimní měsíce výstavu se školní tematikou. Pod názvem Tajemství školního kabinetu se skrývá výstava všeobecně známých i dnes už zapomenutých učebních pomůcek. Návštěvník může nahlédnout nejen do školní třídy z konce 19. století, ale navštívit i žákům jindy zapovězený školní kabinet a prohlédnout si pomůcky a školní potřeby používané v průběhu minulého století. Nechybí ani krátký film o tom, jak to chodilo ve škole za časů našich pradědečků. Po stopách školního kabinetu můžete jít až do 16. listopadu.

Kulturní tipy

kultura JMKPodhorácké muzeum, Předklášteří
· Restaurované předměty. Výstava představí předměty z fondu muzea restaurované v posledních letech. Do 11. ledna.
· Emanuel Ranný (1913 – 2008), celoživotní tvorba. Výstava celoživotní tvorby českého malíře. Od 21. října do 8. února.
· Valerie Kallabová. Fotografie – výstava trvá od 21. října do 11. ledna.

Památník Mohyla míru
· V den státního svátku 28. října v 18.00 hodin se koná v areálu památníku komponovaný program jako připomínka 90. výročí vzniku ČSR.

Kraj navrhuje zákon o stížnostech

legislativní iniciativaVeřejnost málo ví, že i krajská zastupitelstva mohou navrhovat parlamentu nové zákony. Jihomoravský kraj této možnosti samozřejmě využívá k hájení zájmů svých občanů.
„Šlo například o legislativní iniciativu zaměřenou na možnost vinařů bránit svou úrodu proti náletům špačků,“ hovoří Mgr. Michal Bortel, zastupitel JMK a člen legislativní komise, o tom, jak se kraj rozhodl vyřešit letité trápení vinařů. „Další návrh zákona směřoval ke změně Zákoníku práce, který by umožnil řešit zaměstnávání sezónních průvodců na hradech a zámcích. Kasteláni se obrátili se žádostí o řešení na nás a my jsme jim vyšli vstříc,“ uvádí zastupitel. Současná podoba zákoníku totiž kastelánům značně komplikuje existenci.

Krajský úřad je dobrý zaměstnavatel

Úřady se starají...Jsou v naší společnosti zajištěny rovné příležitosti pro ženy i muže, zejména v oblasti pracovního uplatnění? A jak je to na úřadech? Gender Studies ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR vyhlásila první ročník soutěže Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem žen a mužů. Mezi krajskými úřady zvítězil Krajský úřad Jihomoravského kraje.
Úřady byly hodnoceny podle šesti základních kritérií, jako je například počet žen ve vedoucích funkcích, vytváření podmínek pro sladění rodinného a pracovního života či existence antidiskriminačních opatření uvnitř úřadu. Krajský úřad JMK maximálně vychází vstříc svým zaměstnancům, kteří se například starají o malé dítě nebo se věnují činnosti s mládeží, umožňuje také pružnou pracovní dobu. Zaměstnankyně krajského úřadu na mateřské a rodičovské dovolené mohou dále využívat zaměstnanecké benefity.

Strana 1347 z 1352