"Pokud bude TOP 09 v pražské vládní koalici, bude prosazovat, aby Slovanská epopej prozatím zůstala v Moravském Krumlově. Způsob odvozu díla považujeme za zcela nevhodný a nedůstojný," řekl Laudát.
"Praha by měla na nějakou rozumně dlouhou dobu ještě ponechat epopej na svém stávajícím místě a připravit pro ni důstojné prostory, jak autor díla ve své době požadoval," dodal.
Podstatou vleklého sporu je skutečnost, že Praha měla na výslovnou žádost malíře postavit pro sbírku speciální výstavní pavilon, což ale dosud neučinila. Nesplnila tak klíčovou podmínku darovací smlouvy. Obrazy byly dosud vystavené v Moravském Krumlově.
"Základní podmínkou pro nás zůstává pouze konečné umístění epopeje, bez rizikových dočasných řešení," tvrdí John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.
Slovanskou epopej věnoval Alfons Mucha v roce 1928 Praze, ale s podmínkou, že pro ni připraví důstojný prostor. To se dosud nestalo a epopej byla vystavená v zámku v Moravském Krumlově. Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.
Pavlína Heřmánková, Denisa Šindlerová