Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Moravský Krumlov zachránil zámek, vrátí se sem i Slovanská epopej

Moravský Krumlov zachránil zámek, vrátí se sem i Slovanská epopej

Moravský Krumlov, 5. května 2021 – Druhým rokem probíhá rekonstrukce jižního křídla zámku v Moravském Krumlově, výsledky jsou už vidět. Součástí jižního křídla je zámecká věž, která byla v havarijním stavu. Dlouhá léta nebylo bezpečné vystoupat po schodech na horu a pokochat se úchvatným pohledem na město a okolí. To se však postupně změní.

moravsky krumlov zamek oprava

 

„Lucerna, což je věžovitý nástavec s okny na vrcholku kupole, byl v dezolátním stavu, takže jsme se rozhodli ji celou vyměnit. Nechali jsme pozlatit báně i vlaječku, takže budou krásně vidět ze široké dálky. Z lešení kolem věže nyní vykoukla nová lucerna. Postupně se takto bude odhalovat opravovaná věž a do podzimu bude celá tato etapa hotová,“ informuje místostarosta M. Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL).

Nové objevy na zámku zpřístupní veřejnosti
Rekonstrukce zámku přinesla další zajímavosti z historie, které připravuje město prezentovat veřejnosti. „Odhalili jsme krásné malby, knížecí toaletu a také vlčí jámu, která v minulosti chránila původní hrad, kolem nějž byl veliký příkop nejen ze strany od parku, ale objeven byl i ze strany od města,“ popisuje místostarosta Zdeněk Juránek, který na rekonstrukci pravidelně dohlíží a řeší postup prací se stavební firmou.

Věž se stane novým turistickým lákadlem
Město usiluje o získání původního vybavení, které chce navrátit do rekonstruovaných místností. V jihovýchodním přístavku bude nově umístěno bezbariérové infocentrum, na které bude navazovat výstava Ústavu pro studium totalitních režimů v bývalém průjezdu. Upraven bude i prostor před infocentrem, stejně jako ohradní zeď. Lákadlem pro turisty bude ochoz věže, který nabízí úchvatný pohled na město i rozsáhlý zámecký park.

V samotné věži pak bude zaznamenána historie zámku i jeho stávající rekonstrukce. Na tu bude potřeba v blízké budoucnosti navázat v dalších částech zámku. „Připravujeme i úprava prvního nádvoří. Vše však v kontextu finančních možností města, které se rozhodlo nenechat zámek svému osudu a zanechat jej i budoucím generacím,“ uzavírá místostarosta Zdeněk Juránek.

2021-05-05 105816

Východní křídlo zámku se stane nový domovem Slovanské epopeje
Po několikaleté intenzivní snaze vedení města Moravský Krumlov má návrat Slovanské epopeje do M. Krumlova šťastný konec. V zrekonstruovaných prostorách východního křídla, který poskytuje vhodné podmínky pro umístění pláten, nyní běží zkušení provoz. V následujících týdnech budou Muchova plátna převezena z Prahy na zámek. „Předpokládáme, že prvním návštěvníkům otevřeme expozice se začátkem letní sezóny,“ dodal Zdeněk Juránek.

Foto: Leona Bučková


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci