Umístění: Kultura Muzea a výstavy Z Moravského Krumlova se lidé kvůli Muchově epopeji vydají pěšky do Prahy

Z Moravského Krumlova se lidé kvůli Muchově epopeji vydají pěšky do Prahy

Brno, 24. října 2011 (MEDIAFAX) - Originálním způsobem se rozhodli občané Moravského Krumlova bojovat za udržení Slovanské epopeje ve svém městě. Během šestí dní chtějí dojít pěšky z Moravy do Prahy a předat pražským zastupitelům petici, vyzývající je od úmyslu stěhovat obrazy do hlavního města.

MKrumlov-transparent250

 

Pochod začíná shromážděním účastníků v pátek 28. října. v 10 hodin na náměstí v Moravském Krumlově. První úsek pochodu vede z Moravského Krumlova do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy. Účastníci akce také na začátku pochodu natočí hromadný video vzkaz pro pražské zastupitele.

"Pěším pochodem chceme vyjádřit svoje odhodlání. Půjdeme třeba i v zimě a dešti, abychom ukázali, jak moc nám záleží na udržení Slovanské epopeje ve městě," řekl starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Účastníci pochodu ujdou štafetovým způsobem celkem 310 kilometrů. Petici si budou předávat mezi sebou, jednotlivé úseky mají od čtyř do patnácti kilometrů. Do pochodu se zapojí studenti, místní politici, sportovci, osobnosti kultury a lidé nejen z Moravského Krumlova, ale i dalších míst po trase pochodu.

Ve větších městech na trase, kterými jsou Třebíč, Jihlava, Pelhřimov, Vlašim a Benešov, budou také informační stany, kde se lidé budou moci dozvědět o problematice epopeje a přidat svůj podpis pod petici. Akce vyvrcholí shromážděním před budovou pražského magistrátu v den zasedání zastupitelstva.

"Už od počátku těchto sporů se snažíme poukázat na značnou dávku arogance a nespravedlnosti ve sporu o Slovanskou epopej. Naším cílem je to, aby Praha dostála přání Alfonse Muchy a vystavila pro jeho dílo odpovídající budovu. Bojíme se toho, že plátna skončí v depozitářích a následně je pražští pohlaváři s vidinou zisku rozpůjčují po celém světě," tvrdí jeden ze spoluorganizátorů akce Adam Škarka, který zastupuje studenty krumlovského gymnázia.

Slovanská epopej by po 31. říjnu letošního roku měla být všechny plátna převezena do Prahy a provizorně vystavena ve Veletržním paláci nebo jiném náhradním prostoru. Praha tím ale podle odpůrců stěhování nesplní podmínku malíře Alfonse Muchy, že obrazy umístí v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu.

Výstava se stala podle starosty Třetiny nedílnou součástí života Moravského Krumlova, jeho koloritu i tradic. Odvezení výstavy bude mít výrazně negativní dopad na kulturní život, cestovní ruch a tím na celé město.

"Stěhování a provizorní vystavení je velmi finančně nákladné. Ušetřené peníze v řádu 50 milionů korun se dají využít pro podporu kulturních institucí v Praze, kterým byly sníženy dotace na provoz, například Divadlu Komedie," poznamenal Třetina. Podle odborníků navíc hrozí poškození pláten při transportu a dočasném vystavení pláten v klimaticky nevhodných podmínkách.

Město Moravský Krumlov se podle svého starosty v současné době snaží pochodem ještě jednou upozornit na nesmyslnost a nevýhodnost záměru převézt obrazy do Prahy k dočasné výstavě bez jasné koncepce a zvrátit rozhodnutí několika lidí, kterým nejde v prvé řadě o veřejný zájem.

"Tento způsob protestu proti něčemu, co bylo v létě dohodnuto, mě opravdu překvapil. Starosta Moravského Krumlova během našich jednání v létě vzal tuto dvouletou výstavu, která má začít na podzim, na vědomí. V létě nic nenamítal," okomentoval situaci pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). Navíc upozornil na fakt, že právě období vystavení díla v metropoli mělo posloužit jako prostor pro opravy chátrajícího zámku v Moravském Krumlově. Na stole během jednání mezi oběma městy tedy leží podle radního otázka nikoliv výstavy, ale co bude s dílem po skončení pražské expozice.

Pražské zastupitelstvo, které může rozhodnout o ponechání kulturní památky v krumlovském zámku, zasedá ve čtvrtek 3. listopadu.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci