Umístění: Kultura Muzea a výstavy Zlato Inků na Špilberku

Zlato Inků na Špilberku

Nádherné! Neskutečné! Unikátní! Tak mluví první návštěvníci o výjimečné výstavě „Zlato Inků – 1000 let prokletí“, která je od 20. listopadu otevřena na brněnském Špilberku. Brněnský hrad se totiž proměnil v nedobytnou pevnost, do které bylo za mimořádných bezpečnostních opatření převezeno na devadesát vzácných předmětů vyrobených z několika desítek kilogramů zlata,  které byly v předchozích měsících vystaveny v Praze.

Museo-oro-del-Peru

 

„Když jsem se při realizaci pražské výstavy poprvé setkala s vystavenými exponáty, málem se mi podlomila kolena. Až při osobní kontaktu si totiž uvědomíte, jak historicky cenné předměty před vámi leží a jaké životní příběhy ukrývají,“ vzpomíná kurátorka výstavy, docentka Markéta Křížová.

„Výstava je výjimečná svým autentickým pohledem na mystický svět Inků, který detailně dokreslují nejrůznější obřadní předměty předkolumbovské kultury. Největším lákadlem výstavy jsou však původní, originální zlaté předměty a šperky s ohromující uměleckou hodnotou, která potvrzuje kulturní bohatství i vyspělost dávných Inků,“ dodává Křížová.

Výstava Zlato Inků – 1000 let prokletí představuje ty nejkrásnější exponáty ze sbírek Muzea zlata v Limě vPeru. Velmi působivá je podle organizátorů rovněž replika legendární Lanzónovy plastiky, jednoho z nejstarších archeologických nálezů z území Peru, která pochází parně z 10. století před naším letopočtem.

Na devadesát předmětů, mezi kterými jsou například zlaté šperky, poháry, obřadní dýky či plastiky zvířat, pochází ze sbírek Muzea zlata v Limě. Podle kurátorky Křížové mají předměty pro Peruánce obdobný význam, jako pro Čechy korunovační klenoty. Tomu odpovídá i to, že výstava je pojištěna na několik desítek milionů dolarů a střežena 24 hodin denně. Přitom vystavené vzácné předměty měly kdysi úplně jinou hodnotu!

zlato Inků

„Když Španělé dobyli Peru, přinutili panovníka Atahualpu, kterého zajali, aby jim zaplatil výkupné. To je ta známá historka, že až do dvou metrů zaplní trůnní sál zlatem a stříbrem a skutečně se mu to povedlo (Španělé ovšem panovníka i přesto posléze zabili. Pozn. red.). Odhaduje se, že váha výkupného byla asi deset tun stříbra a tři tuny zlata, a to se rozdělilo mezi 160 mužů. Většina z nich to zlato okamžitě utratila za předměty denní potřeby. Španělé okovávali koně stříbrem, protože jednoduše neměli železné podkovy…Někdo spočítal, že všechno to zlato, které je na výstavě, mělo tehdy hodnotu několika plátěných kalhot dovezených ze Španělska. Zlato, za které si nemůžete nic koupit, svou cenu ztrácí,“ přibližuje kurátorka Křížová dobové souvislosti.

Výstavu Zlato Inků si můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin až do 28. února. Další informace o výstavě naleznete na www.ZlatoInku.cz. Záštitu nad výstavou převzal velvyslanec republiky Peru, pan Alberto Salas Barahona, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor města Brna Roman Onderka.

(tof, foto: Kryštof Turek a www.ZlatoInku.cz)

Soutěž o vstupenky na výstavu!

Jak se jmenuje legendární plastika, jejíž replika je vystavena na Špilberku?

  1. Atahualpova
  2. Quetzacóatlova
  3. Lazónova

Na 5 výherců čeká dvojice vstupenek na výstavu Zlato Inků.  Správné odpovědi posílejte do 23. prosince na adresu redakce nebo na soutez@ListyJM.cz. Do předmětu zprávy uveďte "Zlato Inků".


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
-1 #4 2010-02-05 23:14
Viz www.inka.netstranky.cz
Citovat
 
 
-1 #3 2009-12-16 17:52
1.Atahualpova
Citovat
 
 
-1 #2 2009-12-10 19:14
1.Atahualpova
Citovat
 
 
-1 #1 2009-12-10 19:13
1.Atahualpova
Citovat