Během páteční noci uvidí návštěvníci poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách model svatostánku s dvěma ambity a dvěma kaplemi tak, jak jej původně naplánoval v roce 1718 architekt Jan Blažej Santini Aichel. V letech 1728 – 1744 však z úsporných důvodů církev postavila pouze samotný kostel s jedním ambitem a kaplí sv. Anny.
Model původně plánovaného kostela sestrojili odborníci pomocí počítače v ateliéru brněnského architekta Zdeňka Fránka v měřítku 1:100. Je zářivě bílý a je 150 centimetrů široký, 100 centimetrů hluboký a 72 centimetrů vysoký - přesně stokrát vyšší je totiž reálná kostelní věž. Model instalují správci kostela u bočního oltáře svaté Barbory.
Během Noci kostelů ve Křtinách zazní podle Jandlové také originální gregoriánský chorál, který se chrámem nesl naposled v dobách, kdy se v kostele premonstráti několikrát denně modlili. "Správci památky umožní lidem během pátečního večera vstoupit do sedmi míst areálu - do samotného kostela, na kúr, do oratoře, zimní kaple, kaple svaté Anny, do starých ambitů a kostnice," vypočítala Jandlová.
Podle biskupské mluvčí stojí v Křtinách za vidění a především za poslech i unikátní zvonkohra s 27 zvony, která se svým rozsahem a velikostí řadí k největším ve střední Evropě.
Poutní Santiniho kostel v Křtinách na Blanensku patří k nejvýznamnějším památkám svého druhu v Česku - v roce 2008 jej prohlásil stát národní kulturní památkou.