Umístění: Kultura Ostatni Jihomoravské kostely a muzea lákají na noční prohlídky

Jihomoravské kostely a muzea lákají na noční prohlídky

noc_kostelusv.Jakub250Brno, 12. května 2011 - Jihomoravské kostely a muzea lákají na netradiční prohlídky – vydat se do nich budete moci i v noci! Pokud se rozhodnete navštívit některý z chrámů, pozorně si poznamenejte v kalendáři pátek 27. května, kdy propukne Noc kostelů. Ta totiž, na rozdíl od Festivalu muzejních nocí, který se uskuteční v průběhu tří týdnů na přelomu května a června, proběhne v jeden jediný den.


„Během Noci kostelů přivítají jednotlivé farnosti, sbory, církevní obce a řády v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem včetně komentovaných prohlídek, koncertů, workshopů nebo divadelních představení,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová s tím, že zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako například varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady.

Historicky první Noc kostelů proběhla před pouhými šesti lety v Rakousku a i u nás si postupně vybudovala neotřesitelné renomé. A jak potvrzují organizátoři, zájem o prohlídky každým rokem roste. „V loňském roce jsme během Noci kostelů zaznamenali v 83 kostelech v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina 111 000 návštěvnických vstupů,“ upozornila Jandlová s tím, že kromě prohlídek samotných prostor kostelů byl velký zájem také o doprovodné hudební programy či komentované prohlídky.

Motto_11_big

Noc kostelů, která proběhne v pátek 27. května, se u nás uskuteční teprve potřetí – a její premiérový ročník před třemi lety prý byl krokem do neznáma. Přesto sklidil nevídaný úspěch. „Když jsme v roce 2009 poprvé po vzoru rakouských kolegů  připravovali v Brně Noc kostelů, nikdo z nás si nedokázal představit, jaký bude její průběh, ani jaký o ni bude zájem. A překvapilo nejen nadšení návštěvníků, ale také radostná zkušenost pořadatelů,“ vzpomíná brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

„Když v roce 2011 prožíváme Noc kostelů poprvé s našimi slovenskými sousedy, pomalu se naplňují  naše nesměle vyslovovaná přání, že by bylo krásné, kdyby Noc kostelů jednou patřila k celoevropským akcím. Přeji rakousko-česko-slovenské Noci kostelů 2011, aby potěšila a povzbudila své návštěvníky i ty, kteří připravují a organizují program v jednotlivých farnostech. Přeji nám všem, aby se Noc kostelů stávala místem setkání. Setkání, která mohou proměnit náš život,“ dodává Cikrle.

petrov468
Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně.

S nemenším úspěchem jako Noc kostelů se každoročně setkává a na stejném principu probíhá i Festival muzejních nocí, který se na jižní Moravě uskuteční od 14. května do 10. června. „Muzea a galerie ve spolupráci s dalšími institucemi v daném městě zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné. Volným vstupem počínaje a speciálními programy konče,“ vysvětluje Anna Komárková, výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR.

Na návštěvníky tak čekají například koncerty, divadelní a taneční představení, performance, ukázky řemesel, ochutnávky dobových jídel, soutěže a kvízy pro děti i dospělé, přednášky, besedy s vystavujícími autory, komentované prohlídky v dobových kostýmech, prezentace běžně nevystavených exponátů a mnohé další.

mince250

„Úspěch festivalu je mimořádný a každý rok se k němu připojuje stále více měst a institucí. Festival muzejních nocí je ojedinělá akce, kulturní a společenský fenomén, který nemá v Evropě obdoby,“ uzavírá Komárková.

Noc kostelů i Festival muzejních nocí se konají za podpory Jihomoravského kraje, více informací a podrobný přehled zapojených institucí naleznete na www.NocKostelu.cz a www.cz-museums.cz.  

(tof)