Umístění: Kultura Ostatni Jihomoravské muzeum ve Znojmě bude mít nový centrální depozitář, expozici a centrum regionální výuky

Jihomoravské muzeum ve Znojmě bude mít nový centrální depozitář, expozici a centrum regionální výuky

Znojmo, 28. srpna 2024 – Jedna z největších investic Jihomoravského muzea ve Znojmě za poslední léta se chýlí ke konci. Muzeum zřizované Jihomoravským krajem dokončuje přestavbu bývalé střední zemědělské školy na Alšově ulici ve Znojmě na centrální depozitář, expozice a centrum regionální výuky. Muzeum do objektu postupně přesune téměř celý sbírkový fond od archeologických nálezů, přírodnin, keramiky, obrazů nebo historických textilií až po velkoobjemové předměty, jako je nábytek, sochy a kamenné objekty.

IMG 3840

 

Celý projekt s názvem Centrální depozitář, expozice a centrum regionální výuky byl spolufinancován Evropskou unií v rámci výzvy č. 76 Integrovaného regionálního operačního programu s názvem „Muzeum II“ ve výši 74.429 tis. Kč, dále se na projektu podílel zřizovatel muzea Jihomoravský kraj částkou 55.168 tis. Kč a muzeum částkou 519 tis. Kč. Cílem realizace projektu byla přestavba bývalé školní budovy za účelem vybudování centrálního depozitáře, centra regionální výuky, expozičních a výstavních prostor, konferenčního sálu, konzervátorských laboratoří, pracoven, skladů a úprava nádvoří.

„Začátek projektu nebyl vůbec jednoduchý,“ popisuje situaci s přestavbou ředitelka muzea Vladimíra Durajková. „Když v roce 2017 na nás kraj budovu převedl, do šesti měsíců se nám podařilo podat žádost o dotaci do integrovaného regionálního operačního programu. Projekt získal v rámci hodnocení plný počet bodů, ale bohužel finanční prostředky byly nabídnuty k využití až v závěru roku 2020. Po odsouhlasení zejména z důvodu navýšení financí ze strany zřizovatele byla zahájena realizace, a to zpracování projektové dokumentace pro realizaci stavby. Bohužel následkem vysoké inflace, nárůstu cen energií a války na Ukrajině se nám zkomplikoval výběr zhotovitele stavby. Stavební práce byly zahájeny až koncem června roku 2022.“

„Jde o druhý projekt, na kterém po revitalizaci části minoritského kláštera s Jihomoravským muzeem ve Znojmě spolupracujeme. IROP už aktivity muzea podpořil 76,6 miliony korun. Na rozvoj městských, krajských a státních muzeí vyčlenil program v aktuálním období přes 2,4 miliard korun, z nichž je žadatelům stále k dispozici asi třetina,“ přibližuje Renáta Marková, ředitelka jihlavské pobočky Centra pro regionální rozvoj, které projekty IROP v regionech zastřešuje.

Budova bývalé střední zemědělské školy na Alšově ulici má také svoji zajímavou historii. Projektována a stavěna byla před 115 lety sice samostatně pro dívčí lyceum, ale už tehdy se počítalo s přístavbou druhého křídla pro jinou školní instituci. Přístavbu ve funkcionalistickém slohu projektoval v roce 1929 brněnský architekt Jan Víšek (1890–1966). Kromě dívčího lycea budova v průběhu let sloužila pro potřeby českého gymnázia, chlapecké občanské školy, učitelského ústavu, mateřské školy, Tyršovy školy a střední zemědělské školy. Ta zde sídlila až do roku 2013, po jejím uzavření budova čekala řadu let na další vhodné využití.

Nyní v budově na Alšově ulici vznikl centrální depozitář muzea, doplněný o konzervátorské laboratoře a pracovny kurátorů sbírek. Přízemí a nádvoří budou zpřístupněny veřejnosti. Na nádvoří nebude chybět zastřešené pódium a hlediště s lavičkami pro konání kulturních a společenských akcí. Příští rok se sem např. přesune z Domu umění tradiční Pohádkové léto. Ve venkovních prostorách na nádvoří připravujeme také expozici „Tradiční vinařství a zemědělská výroba na Znojemsku“. Nová expozice seznámí návštěvníky s tradičními formami orby, setby, žatvy a mlácení obilí a dále podtrhne nejdůležitější momenty práce ve vinohradu od jara až do zimy. Vedle způsobů hospodaření expozice představí také regionální dožínkové, domlatkové a vinařské obyčeje. Základem expozice jsou rozměrné originály či kopie zemědělských strojů a zařízení, například mlátička, secí stroj nebo vinařský lis.

Další expoziční a výstavní prostory najdou návštěvníci v přízemí budovy. Výstavní prostor určený pro krátkodobé výstavy zahájí v listopadu letošního roku výstava s názvem „Otevřeno!“. Výstava bude odkazovat k jedné z primárních funkcí budovy – uložení cenných sbírkových předmětů, autentických nositelů svědectví historie, kultury, umění, tradic i přírody znojemského regionu. V jedné ze stálých expozic „Umění Znojma a Podyjí“ nabídneme kurátorský výběr děl z naší uměleckohistorické podsbírky z období 1798–1950. Druhá expozice s názvem „Galerie znojemských měšťanů“ seznámí návštěvníky s portréty významných osobností spojených se Znojmem.

Na Alšovce v neposlední řadě vznikne Centrum regionální výuky, které rozšíří nabídku volnočasových aktivit pro zájemce ze Znojemska. „Plánujeme zde pořádat různé workshopy, výtvarné dílny a další kreativní aktivity. Nové vybavení a zázemí nám umožní poskytovat širokou škálu aktivit a tvůrčích projektů,“ představuje centrum muzejní pedagožka Monika Frecerová. „Kromě menšího přednáškového sálu a neformální učebny bude mít centrum regionální výuky k dispozici také výtvarný ateliér vybavený keramickou pecí, kterou získalo muzeum darem od výrobce keramických pecí – firmy ROHDE, spol. s r.o., s výrobním závodem v Dyjákovicích.“

„Věříme, že budova na Alšově ulici bude velkým přínosem nejen pro muzeum. Bude sloužit pro náš rozsáhlý sbírkový fond, který je v rámci muzeí zřizovaných Jihomoravským krajem největší a dále se díky sbírkotvorné činnosti rozrůstá. Poslouží také jako nový a kvalitně vybavený prostor návštěvníkům akcí, výstav, přednášek i edukačním programům pro školy a veřejnost,“ shrnuje ředitelka muzea Vladimíra Durajková smysl a budoucnost nového objektu, na jehož otevření se mohou znojemští těšit v závěru letošního roku.

Zdroj a foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci