Umístění: Kultura Ostatni Léto v Mikulově bude jako tradičně patřit nejen vínu, ale i kultuře

Léto v Mikulově bude jako tradičně patřit nejen vínu, ale i kultuře

palavske vinobrani 2015 leto mikulovMikulov, 22. června 2018 – Návštěvníky Mikulova, a nejenom je, čeká bohaté kulturní léto. Mohou se těšit na divadlo, koncerty, pouliční umění, festivaly nebo výstavy. Jistě zaujmou i novinky v podobě prázdninového promítání v letním kině nebo besed u cimbálu. Po celé prázdninové období budou moci diváci zhlédnout snímky pod širou oblohou v amfiteátru, kde se bude promítat každé úterý.

„Chystáme snímky z české i světové produkce. Diváci se mohou těšit na letní oddechovky, které si budou moci nejlépe vychutnat společně se skleničkou dobrého vína,“ láká vedoucí kina Petr Šesták.

Další novinkou letošního roku je cyklus hudebních večerů s názvem Besedy u cimbálu, které pořádá společnost Mikulovská rozvojová společně s Regionálním muzeem v Mikulově. „Večery se budou odehrávat v krásném prostředí mikulovského zámku. Hosté si budou moci poslechnout nejen cimbálovou muziku a zajímavého hosta, ale i ochutnat víno od místních vinařů. Besedy se budou konat v průběhu prázdnin celkem čtyři, a to vždy ve středu od osmé hodiny večerní,“ doplňuje David Gerneš, ředitel společnosti Mikulovská rozvojová.

V sobotu 23. června budou moci nejen sportovní fanoušci podpořit dobrou věc. V rámci akce Hokejky pro Kluka Puka se na fotbalovém hřišti FC Pálava odehraje benefiční turnaj, jehož výdělek bude určen na podporu zlepšení kvality života lidí s roztroušenou sklerózou. Akci pořádá Nadace Jakuba Voráčka, kterou založil společně se svou sestrou, jíž byla diagnostikována právě tato nemoc. Těšit se můžete na čtyři týmy složené z hvězd NHL, hráčů zlatého týmu z Nagana nebo z filmových hvězd. Novinkou pro letošní rok bude účast týmu Masarykovy univerzity.

„I v letošním roce budeme pokračovat s oživováním mikulovských ulic, a to v rámci festivalu pouličního umění, La Strada. Mezi 5. a 6. červencem se mohou návštěvníci těšit na divadla, hudbu, výtvarné umění a další bohatý program,“ přibližuje koncept David Gerneš.

Hned na následující den se do Mikulova mohou vypravit milovníci vína a užít si druhý ročník otevřených sklepů v Mikulově. Akce se uskuteční pod názvem Mikulovské sklepy OPEN a bude otevřeno čtrnáct vinných sklepů. A v sobotu 7. července do Mikulova dorazí zpěvačka Helena Vondráčková se svým turné Helena dnes.

Pestrá letní nabídka bude pokračovat v sobotu 14. července, kdy začíná již 25. ročník Mikulovského výtvarného symposia “dílna“. Letošním vzácným hostem je známý fotograf Tono Stano, sochař Pavel Opočenský a malíř Jakub Špaňhel. Každý z nich měl možnost pozvat hosta ze zahraničí, svůj protějšek v oboru. „Umělci budou v rámci symposia vytvářet díla, která odhalí na vernisáži 11. srpna a lidé si je pak budou moci na mikulovském zámku prohlédnout až do konce října,“ říká Libor Lípa, kurátor symposia.

Další akcí, kvůli které stojí do Mikulova přijet, je Moravský parnas Johanna Georga Gettnera. Proběhne v týdnu od 26. do 28. července Tento divadelní festival se v Mikulově pořádá již po šesté a nabídne oživení různých historických částí města za pomoci barokního divadelního umění, ať už toho původního či barokem pouze inspirovaného. „Festival má za úkol připomenout bohatou divadelní historii města. V 17. století patřil Mikulov k důležitým evropským a divadelními centrům. Pojmenován je po mikulovském rodákovi Gettnerovi, který byl vůdčí osobností Eggenberských knížecích komediantů,“ přibližuje David Gerneš.

Na přelomu srpna a září bude Mikulov patřit jubilejnímu 20. ročníku Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Kampanila. Během koncertů vystoupí přední české a zahraniční pěveckých sbory včetně pořádajícího Virtuosi di Mikulov.

K již tradičním letním akcím pořádaným v Mikulově se řadí také festival nepopulární hudby Eurotrialog, Mikulovské Pivobraní, KryštofKemp a také tradiční a velmi navštěvovaný Festival národů Podyjí.

„Největší akcí, která nás čeká, je Pálavské vinobraní druhý zářijový víkend. I letos na něm vystoupí řada hvězd. Zaujmout by určitě mohl Divokej Bill, Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Tonya Graves nebo Lenka Filipová. Mým tajným tipem jsou Cigánski Diabli s Jaroslavem Svěceným,“ říká David Gerneš.

Vinobraní bude patřit i folklorním vystoupením, historickému průvodu v čele s králem Václavem IV. a hlavně vínu a burčáku. „Chtěl bych upozornit čtenáře, kteří se na vinobraní chystají, že možnost koupit si zvýhodněné vstupné trvá jen do konce června,“ upozorňuje David Gerneš.

„Léto na Mikulovsku bude velice bohaté a popis všech akcí by v novinách dokázal zaplnit několik stran,“ směje se ředitel společnosti Mikulovská rozvojová na závěr. „Návštěvníci i mikulovští občané se mohou těšit na prázdniny plné zajímavých divadel, koncertů, výstav. Myslím, že si každý dokáže vybrat.“

Kateřina Hučková