„Připravuje se celorepublikový projekt, který by se měl touto problematikou zabývat. Církevní památky nám nabízejí krásný produkt, který dokáže jednak vyplnit turisticky méně atraktivní měsíce, a také dokáže dostat turisty do oblastí, kam se normálně nepodívají,“ sdělil Janeba. Podle něj jde o to, aby domácí cestovní ruch dokázal tyto památky propagovat, aby turisté věděli, jak se v nich chovat.
Památky tak mají být zpřístupněny za určitých pravidel. „Je tady určitá kulturní výchova lidí, kteří navštěvují památky, tak abychom je na návštěvu sakrálních památek připravili. Církevní památky mají svá pravidla, žijí svým životem a my tam vstupujeme jako návštěvníci,“ vysvětlil náměstek.
Spolupráce je podle něj navázána jak s církví, tak i se zástupci profesních svazů. Dojde proto i na školení průvodců.
„Je potřeba hledat určitou cestu, abychom především návštěvníkům kostelů zajistili určitou atmosféru. To znamená, aby ten, kdo přichází, věděl, že přichází do kostela, že přichází do prostoru výsostně kulturního, na úrovni muzea, galerie, ale že také přichází často na místo posledního odpočinku význačných osobností,“ uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka, který v pátek brněnské výstaviště navštívil. „V tom systému je zapotřebí, aby ze strany církevních institucí byla určitá otevřenost, aby byl dostatek materiálů a aby proběhla i určitá příprava průvodců,“ dodal arcibiskup.