Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jižní Morava táhne turisty po Praze nejvíc, za rok se zde ubytovalo přes milion návštěvníků

Jižní Morava táhne turisty po Praze nejvíc, za rok se zde ubytovalo přes milion návštěvníků

turistka-fotoaparat250Brno, 7. února 2012 (MEDIAFAX) - V hromadných ubytovacích zařízeních Jihomoravského kraje se loni ubytoval více jak jeden milion hostů. Jihomoravský kraj se tak zařadil v rámci Česka na druhou příčku v pořadí hned za Prahu, sdělila ředitelka jihomoravské krajské správy ČSÚ Helena Kratochvílová.

Praha je přitom co do turistického ruchu jasně mimo konkurenci - tradičně se v ní ubytovává nesrovnatelně více hostů než v ostatních krajích.

"V meziročním srovnání se v Jihomoravském kraji ubytovalo o dvě procenta hostů více, v absolutních číslech to znamená, že jihomoravské hotely, penziony a kempy loni navštívilo o 20,4 tisíce lidí více než předloni," řekla Kratochvílová.

Český statistický úřad loni zaznamenal podle šéfky brněnské expozitury úbytek hostů pouze v Pardubickém kraji, který navštívilo o 4,4 procent méně lidí než v roce 2010. Ostatní kraje evidovaly přírůstek počtu hostů. V mezikrajském srovnání přibylo nejvíce turistů na Ústecku, kam zamířilo o 10,5 procenta více lidí než v předchozím roce. "Nejmenší, dvouprocentní nárůst se pak projevil v Jihomoravském kraji," konstatovala Kratochvílová.

Ve většině krajů přitom převažoval podle ČSÚ počet ubytovaných tuzemských hostů nad cizinci. Výjimkou byla Praha, kde zahraniční návštěvníci činili 86,4 procenta ubytovaných a Karlovarský kraj s pouhými 32,1 procentem ubytovaných tuzemců.

Na počtu ubytovaných hostů se v Jihomoravském kraji podíleli převážně domácí návštěvníci. "Přijelo jich 653,2 tisíc, což je 61,5 procenta hostů," řekla Kratochvílová. Ze zahraničí přijelo 409,3 tisíc turistů, což znamená podíl 38,5 procenta. Oproti roku 2010 počet cizinců ubytovaných na jižní Moravě vzrostl o 7,8 procent, což znamená 29,6 tisíc lidí. Meziročně naopak ubylo tuzemských návštěvníků Jihomoravského kraje. "Přijelo jich přenocovat o více jak devět tisíc méně, což znamená 1,4 procentní meziroční pokles," řekla Kratochvílová.

Nejvíce zahraničních hostů přijelo do Jihomoravského kraje tradičně z Polska (téměř 78 tisíc), Slovenska (téměř 53 tisíc) a Německa (téměř 45 tisíc). Jižní Morava loni mimořádně přitahovala také turisty z Litvy a Estonska - v kraji se totiž ubytoval každý třetí turista z obou Pobaltských zemí, který do Česka přijel.

Průměrný počet přenocování na jednoho hosta staví na čelní místo v Česku Karlovarský kraj. Průměrný turista v něm stráví šest nocí. "Jihomoravský kraj naopak s dvěma noclehy na jednoho turistu žebříček mezikrajského porovnání uzavírá," konstatovala Kratochvílová.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci