Díky projektu Tóny baroka, financovaném z takzvaných norských fondů, se za bezmála půl milionu eur (asi 12 milionů korun) podařilo odborníkům během necelých dvou let obnovit v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku vzácné barokní varhany, mobiliář a štukovou výzdobu.
"Všichni příchozí si proto nyní mohou v kostele vyslechnout skladby z kompletně restaurovaných varhan, ale také obdivovat rozjasněný interiér kostela, prohlédnout si obnovenou středověkou Madonu s Ježíškem z konce třináctého století nebo se podívat na restaurovanou vzácnou malbu Zmrtvýchvstalého Krista," vypočítala Jandlová.
Rozsáhlý projekt přispěl nejen k záchraně významné kulturní památky, ale umožnil také navázat spolupráci mezi restaurátory z Norska a Česka. Během prací odborníci z obou zemí opravili barokní štuky a omítky v lodi a presbytáři kostela, obnovili elektroinstalaci a osvětlení chrámu. "Kompletní obnovy se dočkaly i varhany, které po zpětné montáži mají novou intonaci i ladění," řekl administrátor projektu Marek Dunda.
Památkáři v kostele opravili také všechny prvky oltářní architektury, varhanní skříně, sochy, obrazy a kamenné detaily. "Obnovou prošly barokní svícny, středověká Madona i oltářní menzy," řekl Dunda s tím, že restaurování památek předcházel i stavebně historický průzkum kostela.
Kompletní obnovu chrámu ve Vranově nad Dyjí pak podle Dundy definitivně završí bohoslužba, při které brněnský biskup Vojtěch Cikrle v neděli 29. května vysvětí nový oltář od renomovaného architekta Marka Štěpána.