Umístění: Kultura Ostatni Památník písemnictví zve na pohádkové putování Moravou

Památník písemnictví zve na pohádkové putování Moravou

rajhrad-klaster250Rajhrad, 21. listopadu 2011 - Chcete přenést čertův kámen, vysvobodit dušičky polapené vodníkem nebo učit nezkušeného hejkala strašit? Přijďte 4. prosince mezi 10 a 15 hodinou do Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě, který druhou adventní neděli věnuje především dětem. Bytosti ze světa fantazie jako vodník, víla, divoženka, čert, bílá paní nebo Popelka si pro nejmenší návštěvníky připravily den plný her, zábavných úkolů a atrakcí.
 


Také děti se na několik hodin promění v pohádkové postavy. Vybavené vandrovní knížkou se vydají na putování s řadou nástrah a úkolů, při jejichž plnění se pobaví, změří své síly i dovednosti a naučí se novým věcem. Domů si odnesou nejen vandrovní knížku, pamětní list a odměnu, ale také spoustu zážitků. Zjistí třeba, kde sídlí král moravských vodníků, proč v komíně kvílí Meluzína a kde jsou na Moravě ukryty poklady.

Pohádkové putování Moravou doprovází výstavu „Morava vypráví aneb Moravské mýty, pověsti a pohádky“, která představuje např. literární i historické kořeny pověsti o Meluzíně nebo pohádky o Popelce a jejich „druhý život“ v lidovém vyprávění, odkud se do literatury vrátily díky činnosti sběratelů. Matěj Mikšíček, Beneš Method Kulda nebo Františka Stránecká byli mezi prvními. Po nich následovala řada dalších sběratelů, včetně etnografů. Jejich rukopisy, fotografie, díla a také ilustrace výtvarníků Josefa Kremláčka, Aloise Mikulky a Libuše Šuleřové doplňuje pohádkové putování mezi řekami Odrou a Moravou. Výstava potrvá do 30. prosince 2011.

zdroj: Památník písemnictví na Moravě, foto: Václav Buk

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci