Umístění: Kultura Ostatni V Moravských Bránicích odhalili zrekonstruovanou sochu sv. Nepomuka

V Moravských Bránicích odhalili zrekonstruovanou sochu sv. Nepomuka

sv nepomuk sochaMoravské Bránice, 23. října 2013 - Akademický malíř a sochař René Vlasák, herec Tomáš Matonoha v roli kmotra, vinař a filmový producent Tomáš Vican a starosta obce Kamil Ferda (na společné fotografii zleva) odhalili společně v Moravských Bránicích zrekonstruovanou sochu sv. Nepomuka. Ta je již pátou opravenou sochou tohoto světce v rámci projektu Nepomuceno na jižní Moravě.

Nepomuceno je společný projekt brněnské Vinné galerie a Adámkova vinařství z Višňového na Znojemsku. „Rekonstrukci poničených soch Jana z Nepomuku na jižní Moravě spolufinancujeme z prodeje speciální edice vín Divo Ioani Nepomuceno. Zakoupením vína, vyráběného Adámkovým vinařstvím, přispívají lidé třemi korunami na obnovu poničených památek. Na opravě soch se finančně vždy spolupodílí i místní radnice. Nejinak tomu bylo i zde v Moravských Bránicích,“ říká Tomáš Vican s tím, že jde jimi již o pátou opravenou sochu. A odkazuje k webu Nepomuceno.cz. Opravy dalších Nepomuků podle jeho slov proběhnou v Hrotovicích a ve Skrýšově, kde rekonstruuje zámek herec Karel Roden.

„Nechci nijak znevažovat příspěvky na sport, ale je příjemné vidět, že se někdo nesnaží podporovat například fotbalisty, jen aby bylo jeho jméno vidět na dresech a hřištích, ale že existují i lidé, kteří podporují podobné projekty, jako jsou rekonstrukce soch a památek, aniž by měli touhu se zviditelnit,“ uvedl René Vlasák s tím, že sv. Janu Nepomuckému v Moravských Bránicích byla při kompletní rekonstrukci doplněna například chybějící svatozář.

„Socha pochází z první poloviny osmnáctého století a je vytesána z detritického vápence. Podstavec je z cihlové konstrukce omítnutý štukovou vrstvou. Erb na zadní straně je rovněž vytvořen z vápence,“ pokračuje Vlasák a dodává, že dle místní pověsti měla být v podstavci ukryta schránka s historickými dokumenty. Provedenou sondou se existence schránky bohužel nepotvrdila.

nepomuk tomas matonoha


Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz 2020