Druhé největší jihomoravské město se tak stane teprve šestým místem v Česku, ve kterém se akce tohoto typu odehravá. Projekt PechaKucha [peča kuča] vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. „Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků, prostor pro výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru, prostor pro komunikaci s veřejností,“ řekla organizátorka akce Andrea Dohnalová.
Aby tokijští architekti zabránili zdlouhavým přednáškám, dali každému mluvčímu k dispozici prostor pro 20 obrázků. Každý z nich může komentovat pouze 20 vteřin. Od nástupu dalšího řečníka ho tak dělí jen o něco více než 6 minut. Za téměř 10 let své existence si našel tento způsob nabitých prezentací řadu příznivců. V Česku lidé mohou večery PechaKucha navštěvovat například v Praze, Brně nebo v Ostravě. Od konce července s k tomuto výčtu poprvé připojí i Znojmo.
Návštěvníci akce se mohou těšit na zhruba desítku zajímavých přednášek. Čekají je především prezentace umělců, kteří se ve Znojmě účastní výtvarného sympozia v rámci letošního ročníku Šramlfestu. Své výtvarné přístupy budou kromě konceptuálního umělce Evžena Šimery prezentovat například i akademický malíř a zakladatel známé Figuramy Karel Pokorný nebo výtvarnice a designérka Paulina Ebringer.
„Získání licence PechaKucha Nights bylo pouze jedním z mnoha cílů projektu Umění do Znojma, který vznikl z potřeby začlenit město Znojmo do kontextu současného umění, a dostat tak Znojmo do povědomí veřejnosti jako kulturně atraktivní město,“ uvedla Dohnalová. Více najdete na stránkách projektu ZDE.
Večer PechaKucha začne v kině Svět ve středu 25. července v 20:20. V pátek a v sobotu pak na něj naváže 5. ročník festivalu alternativní, klubové a pouliční kultury Šramlfest, kde účastníci znojemského výtvarného sympozia vystaví svá díla.