Umístění: Sport Plavání Lužánky: Chantal Poullain předala medaile nejlepším handicapovaným plavcům

Lužánky: Chantal Poullain předala medaile nejlepším handicapovaným plavcům

Handicapovany-plavec-1Brno, 4. června 2011 - Nejlepších 85 plavců s tělesným postižením se kvalifikovalo na vrcholný domácí šampionát, který odstartoval v pátek 3. 6.  v brněnských Lužánkách. Držitelům mistrovských titulů předala medaile herečka Chantal Poullain. Nejlepší výkony mistrovství byly vyhlášeny po zakončení třetího závodního půldne v sobotu 4. června. Ocenění předal vicemistr světa v půlironmanu, triatlonista Filip Ospalý. Nejhodnotnější výkony závodu zaplavali paralympionici Kateřina Lišková a Vojtěch Franěk.


Mistrovství republiky pořádala z pověření Českého svazu tělesně postižených sportovců po šestnácté občanská sdružení KONTAKT bB a SK KONTAKT BRNO. Na mistrovství se z předchozích závodů Českého poháru kvalifikovalo 85 nejlepších tělesně postižených plavců ze sedmi sportovních klubů. Závod slavnostně zahájil v pátek 3. června předseda pořádajícího KONTAKTU bB Jan Nevrkla společně se zástupkyní generálního sponzora mistrovství, PR manažerkou společnosti Hartmann Rico, paní Irenou Malou a zástupcem Jihomoravského kraje, radním PhDr. Jiřím Altmanem.

Náročný program vrcholil po dvou rozplavbových půldnech sobotním odpoledním finálovým blokem. V něm předvedla nejhodnotnější výkon mítinku Kateřina Lišková, která na znakové padesátce zaplavala čas 48,10. Tento výkon je momentálně třetím nejlepším časem světových tabulek.

Chantal-Poullain

„Mistrovství mělo výbornou úroveň. Za zaznamenání stojí nejen výkony světové úrovně, ale i skvělá osobní zlepšení plavců, kteří zatím k mezinárodní úrovni míří. Plavci osvědčili skvělou připravenost, když někteří z nich měli v sobotním odpoledni i čtyři finálové závody a štafetu. Nejmladší účastnice mistrovství, devítiletá Anežka Floriánková, dokumentovala široký záběr plaveckého programu KONTAKTU bB,“ hodnotí závod předseda organizačního výboru Jan Nevrkla, společně s Martinem Kovářem, čtyřnásobným paralympijským vítězem, zakladatel plaveckého programu.

Svým typicky šarmantním způsobem předávala plavcům medaile Chantal Poullain, která zápolení v bazénu pozorně sledovala. Jeden z plavců s hereckým jménem Pucholt ulovil cennou trofej, když se mu Chantal ochotně podepsala na jeho nezbytnou kompenzační pomůcku – bažanta.

Žádným bažantem ovšem není Vojtěch Franěk, který absolvoval všech šestnáct ročníků mistrovství. „Od mého prvního startu zde v Brně se toho změnilo hodně. Zde jsem zažil své sportovní začátky, později jsem si zaplaval i na vrcholných mezinárodních plaveckých soutěžích. Organizace našich mítinků je na královské úrovni a těm špičkovým se vyrovná a často je i předčí.“, vzpomíná držitel letošního nehodnotnějšího mužského výkonu,  který se poslední dobou podílí na přípravě závodů také jako tvůrce výsledkového servisu.

Autor: Marta Vojáčková, foto: Vít Franta