Umístění: Jižní Morava Politika

EU poskytne desítky milionů euro na přeshraniční spolupráci mezi regiony

vlajka eu flagBrno, 12. května 2023 - Na projekty v oblasti životního prostředí, kultury a cestovního ruchu nebo například na rozvoj občanské společnosti. Přeshraniční program INTERREG Slovensko – Česko v závěru dubna vyhlásil trojici nových výzev na předkládání projektových žádostí na projekty v období 2021 až 2027.

Jihomoravský kraj navyšuje podporu rozvoje venkova

panorama palava venkov jizni moravaBrno, 28. dubna 2023 - Částka 275 tisíc korun na půdní vestavbu základní školy v Jabloňanech, stejná suma na opravu sokolovny v Deštné, 112 tisíc na pořízení vybavení do volnočasového centra ve Štěchově, 50 tisíc na obnovu obecní knihovny v Chvalkovicích nebo 85 tisíc na opravu hřbitova v Korolupech. To je jen několik příkladů z téměř 300 obcí, svazků obcí a místních akčních skupin (MAS) kraje, které letos obdrží příspěvek z dotačního programu určeného na podporu rozvoje venkova v Jihomoravském kraji. Ve čtvrtek 27. dubna rozdělení dotací obcím odsouhlasilo krajské zastupitelstvo.

Euroregion Pomoraví bude spolupracovat s Dolním Rakouskem

spoluprace potreseni rukamaBrno, 11. dubna 2023 - Chránit přírodu, bojovat s klimatickou změnou, rozvíjet cestovní ruch, vzdělávání a spolupracovat například v oblasti dopravy, kultury, sportu, zdravotnictví či sociální – to jsou hlavní cíle spolupráce mezi jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Zájem o přeshraniční kooperaci stvrdili svými podpisy představitelé Euroregionu Pomoraví, sdružuje obce a města na jižní Moravě, a Zemského spolku Euroregion Weinviertel v Dolním Rakousku v úterý 11. dubna v Zistersdorfu.

Lidé v Moravské Nové Vsi debatovali o tom, co by obec aktuálně potřebovala

debata moravska nova vesBrno, 26. března 2023 – Ve čtvrtek 16. března se v Moravské Nové Vsi sešlo několik desítek místních lidí, aby diskutovali o tom, jak necelé dva roky po katastrofě povzbudit život v obci. Setkání organizoval městys společně s Jihomoravskou komunitní nadací a Českou spořitelnou, která v rámci programu Silnější hybatelé podporuje sousedské projekty.

Průzkum zjišťoval, co nejvíce trápí Vyškovany

lide vyskov dav pruzkumVyškov, 8. března 2023 – Za největší problém Vyškované považují úklid města a péči o zeleň, nespokojenost panuje rovněž s počtem parkovacích míst. Komentovali ale třeba i vizuální smog (reklamu) v centru města, nedostatek zubařů či praktických lékařů i například absenci kvalitního hudebního klubu. Silnými stránkami Vyškova jsou podle respondentů možnosti sportovního vyžití či kvalita mateřských a základních škol.

Starostové, pozor! Digitální technické mapy přinesou obcím nové povinnosti

digitalizace map starostove nova povinnostBrno, 1. března 2023 – V souvislosti s tvorbou digitálních technických map (DTM) přicházejí nové zákonné povinnosti, které budou muset obce a města brzy začít plnit. V současné chvíli je úlohou sídel zejména poskytovat krajům maximální součinnost při konsolidaci již existujících dat. Od července letošního roku budou však zároveň muset dbát na aktualizaci údajů v krajských DTM o svém polohopisu a dopravní a technické infrastruktuře. Zajistit plnění této povinnosti vlastními silami může být zejména pro menší obce nerealizovatelné. Pomoci může externí odborná firma.

Věteřov řeší naléhavou absenci čističky, ale i nové rodinné domy

cisticka odpadnich vod Věteřov, 14. února 2023 – Vedení obce Věteřova po dlouhém odkládání řeší chybějící čističku odpadních vod, která si vyžaduje pozornost i kvůli přibývajícím rodinným domům. Jednotný postup je možný i díky programové shodě všech zastupitelů. Poprvé v novodobé historii má KDU-ČSL ve vedení obce jak starostu, tak i místostarostu. Po volební kampani vzešlo ve Věteřově nové sedmičlenné zastupitelstvo. Pět zastupitelů za KDU-ČSL a dva Nezávislí zastupitelé. Velkým pozitivem je fakt, že obě skupiny zastupitelů mají takřka identický volební program, a tak vidí budoucí směřování vesnice společnou optikou.

Znojmo dá více peněz na akce v příměstských částech

znojmo panorama kostelZnojmo, 5. února 2023 - Rozsvícení vánočního stromečku, dětský den nebo dýňobraní. Tradiční akce, které se konají v příměstských částech Znojma a na které město finančně přispívá. V letošním roce na ně půjde do každé části 40 tisíc korun. Odsouhlasila to rada města. Na kulturní a společenské akce v městských částech tak půjde dvakrát více peněz než v minulých letech.

Strana 1 z 109