Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Arboretum v Řícmanicích otevře své brány dokořán

Arboretum v Řícmanicích otevře své brány dokořán

Brno, 21. února 2023 - V sobotu 25. února má veřejnost první možnost prohlédnout si zblízka zrestaurovaný Památník Stromů v řícmanickém arboretu, unikátní hold univerzitním lesům, který se v loňském roce, po téměř 85 letech, dočkal nového „kabátu“. Den otevřených dveří v řícmanickém arboretu začíná v 9.30 a potrvá do 16.00 hodin.

arboretum ricmanice zdroj mendelu

 

Převážně ruční a časově náročné práce na monumentálním památníku probíhaly od dubna do konce srpna roku 2022 a v jejich průběhu se do jeho obnovy zapojili restaurátoři, kameníci i absolventi FAVU, kteří zabezpečili finální umělecké práce. Na podzim došlo k slavnostnímu odhalení pouze za účasti zástupců Školního lesního podniku Křtiny (ŠLP Křtiny) a Mendelovy univerzity. „Podzimní akce v arboretu byla pouze komorní, my jsme ji pojali jako prolog k oslavám sta let existence školního podniku, které připadají na letošní rok, takže únorový den otevřených dveří je pro veřejnost první možností vidět tu krásu zblízka a věřím, že ten slavnostní pocit, který jsme tady na podzim pociťovali my, zažijí i návštěvníci, kteří v sobotu přijdou,“ říká k zrestaurovanému Památníku Stromů ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

pamatnik stromu zdroj mendelu

Řícmanické arboretum je proslulé unikátní sbírkou jehličnatých dřevin, která nemá v České republice obdoby. Na nejzajímavější exempláře upozorňuje Petra Packová: „Za zhlédnutí stojí určitě jeden z největších exemplářů blahočetu chilského, který jinak roste ve strmých svazích v Argentině a Chile, dále jemu podobný ostrolistec kopinatý z Číny, smrk mexický a smrk čivavský a také jedle marocká. K vidění je i zvláštnost mezi borovicemi, a to borovice jednolistá z jihozápadu USA s pouze jedinou jehlicí ve svazečku.“ K exotickým dřevinám se váže řada zajímavostí, které příchozím zprostředkují odborníci Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v rámci komentovaných prohlídek. Pro děti jsou připraveny zábavné soutěže a poznávací hmatová hra.

Vzhledem k chladnějšímu počasí organizátoři připravují nabídku teplého jídla, včetně tradičního opékání klobás nad ohněm a s teplými nápoji. Vstupné do arboreta je dobrovolné.

Organizátoři motorizované návštěvníky akce upozorňují na omezenou možnost parkování v místě: Srnčí studánka-rozc. (49.2713017N, 16.7048233E) a doporučují zaparkovat automobil v některé z přilehlých obcí.

V případě nepříznivého počasí, jako je silný vítr či námraza, bude akce zrušena!

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci