Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Muzeum v Ivančicích otevírá jako stálou expozici lapidárium

Muzeum v Ivančicích otevírá jako stálou expozici lapidárium

Ivančice, 29. června 2020 – Po třech letech příprav se nyní na zámku v Oslavanech otevírá expozice lapidária Muzea v Ivančicích. Představí architektonické fragmenty, náhrobky a další kamenné artefakty datované od středověku až po 19. století z Ivančic a okolí. Lidé mohou lapidárium navštívit od 27. června, prohlídky se budou o prázdninách konat denně kromě pondělí v 11, 13 a 15 hodin.

lapidarium ivancice

 

Přípravy k vytvoření expozice lapidária Muzea v Ivančicích započaly již v roce 2017, kdy proběhlo restaurování kamenných předmětů. Roku 2018 byl vypracován architektonický projekt expozice a následující rok se započalo s realizací projektu. Úpravy prostoru pro expozici na zámku v Oslavanech provedlo město Oslavany. „Restaurování kamenných předmětů i vypracování projektu a realizace expozice proběhly s finanční podporou Jihomoravského kraje, celkem se jednalo o částku 1,26 milionu korun,“ řekl radní pro kulturu Jihomoravského kraje Tomáš Soukal.

Expozice lapidária prezentuje soubor architektonických fragmentů, náhrobků a dalších kamenných artefaktů ze sbírky Muzea v Ivančicích, pobočky Muzea Brněnska. Předměty pocházejí z různých časových období od středověku až po 19. století a svým původem se vztahují převážně k Ivančicím a okolí. Základ kolekce lapidária byl položen roku 1903, kdy byla do sbírek ivančického muzea darována farním úřadem v Řeznovicích středověká kamenná křtitelnice z tamního kostela sv. Petra a Pavla, která je dnes jedním z nejzajímavějších exponátů expozice. V roce 1924 muzejní spolek uvádí soubor lapidária jako samostatný sbírkový celek, který v té době čítal devět kusů.

V průběhu let postupně do fondu lapidária přibývaly další kamenné fragmenty, nejčastěji stavební prvky z historických domů v Ivančicích, které procházely přestavbami nebo byly bourány, a objekty historické hodnoty byly takto zachráněny a zachovány. „Velká část kamenných předmětů pochází z 16. století a nese znaky renesančního slohu. Město Ivančice bylo v tomto období v majetku pánů z Lipé a zažívalo všestranný rozkvět, jehož projevem byla také stavební činnost. Na dnešním Palackého náměstí i jinde ve městě byla postavena řada honosných domů s renesančními portály a bohatou kamenickou výzdobou, která mohla být dílem italských kameníků v té době ve městě působících,“ uvedla kunsthistorička Hana Fadingerová z Muzea Brněnska.

Zachované architektonické fragmenty s renesančními formami a typickým dekorem jsou dokladem tehdejšího rozvoje města. Mezi exponáty budou k vidění také památky z místní židovské čtvrti, soubor náhrobků ivančických měšťanů nebo fragment pranýřového sloupu z ivančického náměstí. Všechny tyto artefakty dávají představu o historických Ivančicích jako významném a prosperujícím městě, které bylo v 16. století centrem kultury a vzdělanosti vnesené sem prostřednictvím působení Jednoty bratrské.

Kolekce lapidária obsahuje i běžnější nezdobené stavební články a jiné kamenné předměty (ostění dveří a oken, římsy, hmoždíře, žernovy), které dokládají dobové řemeslné postupy a praxi. Kamenné prvky uložené v lapidáriu jsou ze všech těchto důvodů významnými stopami historické paměti a nyní dostávají příležitost k nám promluvit.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci