Aktualizováno: Thursday, 21. September 13:00

Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Unikátní soubor památek a nová naučná stezka pátera A. Práška v Bohuticích

Unikátní soubor památek a nová naučná stezka pátera A. Práška v Bohuticích

Lurdska_jeskyne250Bohutice, 4. ledna 2012 - Na konci listopadu byla v Bohuticích na Znojemsku otevřena nová Naučná stezka pátera Antonína Práška. Stezka navazuje na unikátní soubor památek v Bohuticích, které jsou postupně otevírány široké veřejnosti. Turisté tak budou moci absolvovat naučnou stezku otce zakladatele projektu poutního místa v Bohuticich Antonína Práška.


Naučná stezka vede od Bohutického zámku, kolem Lurdské jeskyně, kde je také umístěn památník faráře Práška, přes hřbitov, až k zrekonstruované soše svatého Václava v háji za hřbitovem. Stejně jako většina oprav bohutické infrastruktury i Naučná stezka Antonína Práška byla vybudována s finančním přispěním Evropské unie. Jedná se o dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.


Doporučujeme také článek: Jihomoravské Bohutice lákají na unikátní soubor památekBohutice_Naucna_stezka_patera_A.Praska2-250Kromě již otevřené naučné stezky mohou zájemci po předchozí domluvě s Obecním úřadem navštívit i Bohutickou křížovou cestu umístěnou v prostorách zámku. Pro širokou veřejnost bude expozice otevřena až v průběhu března 2012. V současné době jsou sochy, které tvoří Bohutickou křížovou cestu, v plném počtu nastěhovány do nově zrekonstruovaných prostor ve II. patře Bohunického zámku. Soubor unikátních 54 dřevěných soch v životní velikosti je rozestaven do jednotlivých zastavení. Ke zvýšení intenzity zážitku návštěvníků expozice byla pro každé zastavení nainstalována sada speciálního osvětlení. Zastavení jsou rozmístěna tak, aby vyprávěla příběh Ježíše Krista od jeho odsouzení prokurátorem Pilátem Pontským ke smrti na kříží až po ukřižování a jeho uložení do hrobu.

Vedení obce chce spojit veledílo s návštěvou zámeckých vinných sklepů, ochutnávkou vín a místní meruňkovice a také s tradičními bohutickými slavnostmi.

Navrácení soch ve velmi zchátralém stavu se uskutečnilo v roce 2007, kdy byly na dobu 25 let zapůjčeny obecnímu úřadu. Ten také zajistil jejich nákladnou rekonstrukci, obnovu a umístění v zámecké expozici. Jak sochy vypadaly a jak náročné bylo jejich restaurování, si mohou návštěvníci expozice představit při pohledu na dosud jen zakonzervovaná torza v kontrastu s již opravenými.

Například na VI. zastavení, které vypráví o setkání Ježíše Krista s Veronikou po cestě na Golgotu, jsou vidět rozdíly mezi plně zrekonstruovanou sochou Ježíše Krista a zakonzervovanou sochou Veroniky. Na soše Veroniky, která podává Ježíšovi roušku, aby si osušil tvář, jsou vidět stopy po napadení červotočem a houbou. Na několika jiných, dosud neopravených sochách, si mohou pozorní návštěvníci plně uvědomit osud, který mají sochy za sebou.

Zdroj: TVF

Salon vín České republiky 2017