Pokračuje také cyklus cestopisných přednášek a pořadů „Za poznáním modré planety“, který je nyní připravován ve spolupráci s cestovní kanceláří Kudrna. Dočasný azyl nalezl v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí (začátek vždy v 18 hodin).
První akce se uskuteční již 21. října, kdy se vydáme se známým cestovatelem Leošem Šimánkem do Austrálie, země úžasných protikladů s nepředstavitelným množstvím přírodních krás. Vysoké hory pokryté sněhem, tropické pobřeží s kokosovými palmami a korálovými útesy, úžasné lesy s obrovitými stromy, nedozírné pouště, hluboké kaňony, bizarní skalní formace a mnoho dalších krás představí Leoš Šimánek ve své komentované diashow.
Následovat budou tato vystoupení:
4. listopadu 2010, Dalibor Mahel, Indonésie
Rozhodně ne vyčerpávající průřez pestrobarevným a nekonečně různorodým světem tropické Indonésie. I v době navigací GPS a internetových satelitních map na světě stále existují málo probádané oblasti, jež jsou na hony vzdálené západní – a vlastně jakékoliv jiné civilizaci. Jedním z posledních bílých míst na světě je Západní Papua. Jedny z posledních divokých domorodých kmenů žijí právě v tamních pralesích. Lombok – ostrov tvořený jedinou obrovitou sopkou, na jejímž úbočí žijí zemědělci vyznávající islám. Výstup na vrcholek je exkurzí do útrob funkčního vulkánu spojená s vysokohorskou turistikou. Na pobřeží pak na svých elegantních vahadlových lodích loví rybáři. Nezapomenutelným zážitkem je i návštěva tanečního vystoupení na motivy hinduistického eposu Rámajána.
11. listopadu 2010, Michael Stanovský, Laponsko
Beseda s Michaelem Stanovským o nejsevernějších končinách evropského kontinentu. Navštívíme nejsevernější končiny Finska, zemi plnou jezer a mokřadů, nejsevernější končinu Evropské unie, kde už ani cesty nejsou a bez buzoly a dobré mapy jste ztraceni. Doprovázeno promítáním fotografií z expedic Severských listů do laponské divočiny Vätsäri a Kaldoaivi.
18. listopadu 2010, Lucka Kovaříková a Michal Jon, Patagonií na kole
V cíli téměř tříměsíčního cykloputování po Chile a Argentině měla Lucie s Michalem našlapáno 4548 krásných, někdy až moc drsných kilometrů. Třikrát přejeli Andy, projeli pod nejvyšší horou kontinentu – Aconcaguou, pekli se ve vyprahlé pustině kolem Mendozy, poznali chilskou cestu cest – Carreteru Austral, přímo nad nimi se tyčily malebné vrcholy Fitz Roy a Cerro Torre, obdivovali sopky, ledovce, deštné pralesy, jezera, dravé řeky i vodopády.
25. listopadu 2010, Ivo Fík Dokoupil, Bajkal
Zimu i žár, pouště i bažiny, letní sníh i horko pláží – to vše zažijeme během večera věnovanému putování po Bajkale, nejhlubším jezeře světa. Jezero obklopené sibiřskou tajgou je díky své výlučnosti centrem burjatských šamanských kultů, které nyní zažívají svou obnovu stejně jako burjatský buddhismus. Přírodní krásy a zajímavá historie láká k jezeru stále více poutníků i turistů, kteří se chtějí dotknout této sibiřské perly.
9. prosince 2010, Marek Šalanda, Makedonie
Cestování po nedoceněné balkánské zemi nabízí překrásné horské scenérie, oživené nádhernými jezery. Jednu z mála příležitostí k seznámení s touto pohostinnou zemí muslimů i křesťanů, s bohatou kulturou a historií nabízí tato přednáška doplněná bohatým obrazovým materiálem.
16. prosince 2010, Jaroslav Luner a Martin Mitáš, Podkarpatská Rus
Navštívíme překrásný kout Evropy, mezi světovými válkami součást prvorepublikového Československa. V zemi divokých říček, větrných hor i hlubokých údolí máte často pocit, že se toho od dob Ivana Olbrachta mnoho nezměnilo. Na vysokých poloninách na vás dýchne svoboda a volnost, v horských vesnicích zase chudoba mnoha jejich obyvatel. Uvidíte nádhernou, divokou, téměř panenskou přírodu, vesnice, městečka, hrady a mnoho dalších krás této chudé a přece tak bohaté země.
6. ledna 2011, Honza Vlasák, Mexiko
Znovu budeme poznávat svět ze sedla kola, znovu si vychutnáme neotřelý pohled na svět plný laskavého humoru, tentokrát zaostřený na vzdálené Mexiko. Více než vyhlášené turistické cíle nás budou zajímat venkované, chaloupky z palmového listí, sušící se prádlo, cesty deštným pralesem, horami, bizarní provoz v hlavním městě, tvůrčím způsobem upravené automobily a mnoho dalších postřehů svérázného světoběžníka.
13. ledna 2011, Milan Jána, Karibská kráska Kuba
Neobyčejné vyprávění o neobyčejném ostrově, proslaveném Ernestem Hemingwayem, ale i Fidelem Castrem a Che Guevarou. Překrásná subtropická příroda, hrozivě se rozpadající koloniální památky, tyrkysové moře, džunglí porostlé hory plné vodopádů, všudypřítomné památníky kubánské revoluce, plantáže s tabákem a cukrovou třtinou, fantastická muzika, temperament vlnících se těl v rytmu divoké salzy, prozaické, stále pojízdné automobily z 50. let 20. století, vynikající kubánský rum, předpisy a nařízení, nad nimiž zůstává rozum stát. Tuto pestrou směsici vjemů prozářenou žhavým karibským sluncem se nám nabídne známý cestovatel v průběhu večera.
Další informace o programové nabídce Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně získáte na www.hvezdarna.cz.