Umístění: Společnost Zajímavosti Do finále Stromu roku postoupili 3 zástupci z jižní Moravy

Do finále Stromu roku postoupili 3 zástupci z jižní Moravy

lipa srdcita stromBrno, 19. května 2021 - Do finále 20. ročníku ankety Strom roku, za kterou stojí Nadace Partnerství, postoupila dvanáctka kandidátů ze sedmi krajů. Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Jihomoravský kraj budou reprezentovat hned tři finalisté: Smrk ztepilý na ulici Ramešova v Brně, Hrušeň přezdívaná Šmigule ze Sivic a do třetice Lípa pod Holým kopcem na polní cestě mezi Bohdalicemi a Manerovem.

 

Všechny tři nemine tradiční focení stromů a setkání s ambasadory v rámci tak zvané „Stromojízdy“ ve čtvrtek 27. května od 10.00 hodin. Letní online hlasování se pak otevře od 21. června na webu stromroku.cz.

2021-05-19 110852

Ačkoliv teprve 55letý, Smrk ztepilý rostoucí na brněnské ulici Ramešova se vyznačuje úctyhodnou velikostí. Smrky bývají choulostivé vůči emisím, ale tohoto jedince jako by se výpary z dopravy netýkaly. Odborníci se proto domnívají, že má tento strom výjimečnou genetickou výbavu a je využíván pro přirozenou reprodukci semenáčů. Strom je součástí otevřené přírodní zahrady a je svědkem setkávání všech přátel tohoto přírodního skvostu.

smigule

Oproti smrku je hrušeň přezdívaná Šmigule ze Sivic východně od Brna zasloužilou dámou s 240 letokruhy. Kdysi bývala nejspíše starým triangulačním bodem. Lidové vyprávění traduje, že si na jejích hruškách pochutnávali už napoleonští vojáci. Kmen má dutý, přežila i několik pokusů o zapálení. Koruna stromu je svázaná ocelovými lany, přesto stále plodí. Je jedním z nejoblíbenějších míst pro vycházky místních i turistů. Spousta zamilovaných si u ní vyznává lásku a pak u ní zpečetí svůj vztah svatbou.

lipa pod holym kopcem

Poslední z jihomoravské trojice roste u polní cesty v Bohdalicích na Vyškovsku. Za minulého režimu bylo okolí Lípy pod Holým kopcem zarostlé a strom neošetřován. Po roce 1990 se ekologické sdružení Manner zasadilo o jeho vyčištění a v roce 2005 zde nechalo postavit ve spolupráci s místním knězem kapličku zasvěcenou sv. Cyrilu a Metoději. Dnes se tu konají společenské akce a známý kněz Jan Hanák zde slouží mše za doprovodu hudební skupiny.

Letošní novinkou je rozšíření Stromojízdy o setkání s navrhovateli stromů, kterým byl udělen čestný titul Strom hrdina. „Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost či zdravotní stav. Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží,“ popisuje změny koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně a získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku.

Foto: archiv organizátorů


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci