Umístění: Společnost Zajímavosti Vohančice jsou premiantem v sázení, tisící strom vysadil prezident Pavel

Vohančice jsou premiantem v sázení, tisící strom vysadil prezident Pavel

Vohančice, 21. října 2023 – Dvousethlavá obec Vohančice na Tišnovsku v sobotu 21. října završila pětiletou snahu o obnovu tamní krajiny díky výsadbám stromů a dalším opatřením. Symbolický tisící strom pro budoucnost Vohančic zasadil prezident Pavel s první dámou. Hlavní důvod, který přivedl Vohančice k vysazováním stromů, byla obrovská eroze půdy. Obec je v kotlině a přívalové deště vždy spláchly ornici z okolních polí do vesnice a bahno často zaplavilo zahrady a způsobilo škody na majetku obce u zlikvidovaných cest. S proměnou okolí vesnice pomáhají také granty Nadace Partnerství a její iniciativy Sázíme budoucnost.

sazeni stromu vohancice pavel nadace partnerstvi 1

 

„Dnes tady ve Vohančicích sázíme tisící strom a řadu dalších jako příklad návratu stromů do krajiny mimo tradiční lesy, tak jako tomu bylo vždy v minulosti, když naši předci bylo moudřejší než my. A nepoškozovali přírodu tak, že podléhá erozi. Tady konkrétně ve Vohančicích to byl velký problém, protože deště splachovaly půdu a zanášely vesnici nejen vodou ale i bahnem. Plníme zde tedy několik účelů, jeden je vrátit krajinu do původní podoby, což přitáhne zpátky zvěř a zadrží vodu tam, kde by měla zůstat. Zároveň tady jsme se dnes setkali i za dalším účelem: přivést lidi k aktivitě, být spolu a přitom udělat něco užitečného a taky se trochu pobavit. To je hned několik dobrých počinů jednou ranou. Tak se zkuste inspirovat a udělejte něco takového i ve vaší obci nebo v jejím okolí,“ okomentoval důvody své dnešní účasti ve Vohančicích prezident Pavel.

Výsadby stromů ve Vohančicích se dnes kromě prezidenta Pavla zúčastnil například i zpěvák a textař Dan Bárta, moderátor Vladimír Kořen nebo bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, všichni tři členové správní rady Nadace Partnerství. Připojili se i hlavní dárci, kteří do veřejné sbírky Sázíme budoucnost přispěli svými dary. Nejvíce zastoupeni však byli místní obyvatelé, kteří sází stromy pravidelně a rádi.

Dnešní výsadba tisícího stromu pro budoucnost Vohančic je totiž další z mnoha výsadbových akcí v této obci. Ta dnešní začala v 9.30 a během pár hodin bylo v zemi celkem 167 nových stromů. 60 z nich tvoří dvouřadé stromořadí po straně obnovené polní cesty, 87 doplnilo ovocný sad na úpatí kopce a 17 pak bylo vysazeno na protierozním valu. Tři stromy byly vysazené solitérně kvůli své symbolice: prezident Petr Pavel vysadil lípu – národní strom – a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Lukáš Dubec pak oskeruši symbolizující tradici zdejšího kraje. V neposlední řadě místní děti pomáhaly zasadit platan, který je označován jako strom budoucnosti: daří se mu i v nepříznivých klimatických podmínkách.

„Vohančice jsou premiantem iniciativy Sázíme budoucnost, která podporuje sázení stromů pro zdravější krajinu a odolnější města. Jejich aktivita je mimořádná: ačkoliv mají přibližně 200 obyvatel, za každého svého obyvatele už vysadili ne jeden ale hned pět stromů, více jak třetinu z nich díky Nadaci Partnerství. Navíc stromy nejen vysazují, ale přímo ukázkově se o ně starají. Mohou být inspirací pro mnoho dalších obcí,“ všímá si ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.

Nepříznivou situaci s erozí půdy ve Vohančicích se zdejší zastupitelstvo rozhodlo řešit komplexně. Vykoupilo nebo směnilo na 80 okolních polí, vypovědělo staré pachtovní smlouvy zemědělcům. Místo řepky, obilí a kukuřice na půdě vyrostly protierozní traviny, aleje, sady, stromořadí i samostatné stromy. Nová síť obnovených polních cest rozdělila velké zemědělské lány. Tyto zásahy už pátým rokem postupně proměňují krajinu i samotnou obec.

„Největší potíž není vysadit strom, ale udržet ho při životě během následujících čtyři až deseti let. Než se o sebe dokáže sám postarat. Potřebuje pravidelnou zálivku, na jaře oborně prořezat, přihnojit, někdy je nutné nahradit odumřelý stromy novým. Když pečujete o tisíc stromů, stojí to obec opravdu hodně peněz a úsilí. Letos v létě, kdy zde šest týdnů nepršelo, nás jen zálivka přišla na 150 tisíc korun za měsíc,“ vyjmenovává starosta Petr Blahák vícenáklady spojené s ukázkovou péčí o krajinu. Obec jako člen úzce spolupracuje s Místní akční skupinou Brána Vysočiny., která má za cíl chránit venkovskou krajinu a rozvíjet venkovský prostor.

Foto: Nadace Partnerství, Tom Kalous


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci