Umístění: Společnost Zajímavosti Dobrovolníci po celém Jihomoravském kraji vysázeli již téměř 5 tisíc stromů

Dobrovolníci po celém Jihomoravském kraji vysázeli již téměř 5 tisíc stromů

maly strom vysadbaBrno, 7. února 2020 - Počítadlo výsadbové iniciativy Sázíme budoucnost, která míří na 10 milionů stromů do roku 2024, za čtvrt roku od spuštění přeskočilo hranici půl milionu. Aktuálně se zastavilo na čísle více než 570 tisíc, stromy pomohlo do krajiny a měst dostat na 8,5 tisíce lidí. Unikátní portál s interaktivní mapou na webu sazimebudoucnost.cz tak vůbec poprvé návštěvníkům umožní sledovat, kde se stromy skutečně sázejí, jaké druhy jsou zrovna v kurzu nebo kdo za výsadbovými akcemi stojí.

„Nejčastěji lidé vysazují duby, javory a lípy. Mezi nejčastější sazeče patří spolky a obce, největší absolutní počet stromů si připsaly těžební společnosti v rámci rekultivace po těžbě. Celkově se nám sešlo přes 420 akcí, nejaktivnější sazeči co do počtu výsadeb jsou v Jihomoravském kraji,“ shrnuje Miroslav Kundrata, strategický ředitel Nadace Partnerství, která sázecí výzvu spustila.

Právě v Jihomoravském kraji se do projektu Sázíme budoucnost zapojilo přes šedesát subjektů, které vysadily celkem 4 836 stromů. Výsadba padesáti ovocných stromů pomohla například v Dolních Kounicích prohloubit přeshraniční spolupráci s rakouskou obcí Bisamberg. Organizátoři ze spolku Můj domov Dolní Kounice nazvali nový remízek Oázou přátelství.

Na podzim ale sázely i děti z brněnské školy Montessori. Díky nim zakořenilo rovnou deset hrušní v sadu Jablíčka z Cyrilky. „Právě zasazení ovocného stromu dětem nabízí možná tu nejlepší ukázku toho, co nám příroda nezištně poskytuje. Vedeme svoje žáky k objevování souvislostí. Pozorovat přírodní děje, naplánovat si, co chci dělat, udělat to, pak pozorovat důsledky své činnosti a na konci doslova ochutnat své plody práce. To je možná tím nejlepším, co může škola dětem do života nabídnout,“ vysvětluje důvody zapojení se do sázení školník Darek Galle.

Na sedmnáctý listopad zavzpomínali na výročí třiceti let svobody a demokracie v obci Tvarožná vysazením symbolických třiceti stromů. Ty nyní tvoří nově vzniklou Alej života, za jejíž organizací stojí spolek Větvení. Zazelenit muzejní zahradu se rozhodli v říjnu v Kořenci. Sedmdesát tamních dobrovolníků přispělo ke zvelebení prostoru zasazením sedmasedmdesáti stromů. Zahrada nyní láká návštěvníky také zelenými herními prvky a stala se místem pro setkávání i odpočinek.

Iniciativa Sázíme budoucnost ale není jen o hloubení jam a zatloukání kůlů. „Soustředíme se také na metodickou podporu správných výsadeb a péči o stromy, odstraňování legislativních bariér pro výsadby nebo snazší čerpání peněz na sázení i následnou péči. Zájemci o výsadby ve městech už nyní mohou žádat o podporu ze Státního fondu životního prostředí, na jaře Fond spustí také posílený titul Programu péče o krajinu. Již tradičně mohou zájemci soutěžit také o granty Nadace Partnerství. Řada výzev se ale otevírá již nyní, stromy od začátku února podporuje například i Nadace ČEZ. Všechny možnosti financování najdou zájemci na webu sazimebudoucnost.cz,“ uzavírá Miroslav Kundrata.