Aktualizováno: Tuesday, 17. October 00:00

Umístění: Společnost Zajímavosti Léky pro zvířata budou k dostání už jen v lékárně, plánuje Brusel

Léky pro zvířata budou k dostání už jen v lékárně, plánuje Brusel

pejsek19. května 2013 (MEDIAFAX) - Jít si vyzvednout léky pro zvířata do běžné lékárny se možná teď zdá zvláštní. Zanedlouho to ale může být realita. Evropská komise chce omezit užívání antibiotik u zvířat, a tak plánuje, že léky už nebudou vydávat rovnou veterináři jako dosud. Nová pravidla Evropa ještě ani neschválila a u nás se už zvedla obrovská vlna nevole. Pokud vám dnes doma onemocní třeba pes, je praxe taková, že s ním zajdete k veterináři, kde zvíře dostane lék. Druhá možnost je, že veterinář přijede s medikamenty přímo za vámi.

Už brzy ale tohle nejspíš platit nebude. Podle návrhu evropské směrnice dostanete u veterináře jenom recept a s ním půjdete do lékárny. Veterináři, ale i velkochovatelé se návrhu evropské komise děsí. Návrh prý ohrožuje dostupnost péče a spotřeba antibiotik se tím stejně nesníží, naopak.

Například v jedné ze středočeských farem mají asi 300 krav. Do lékárny by museli s vozíkem nebo si objednat dovoz - za peníze. "Už vidím, jak běhám do lékárny za 75 tisíci léků třeba o víkendu," kroutí hlavou chovatelka. Navíc hrozí, že lékárna potřebné množství a druhy léků nebude mít na skladě. Pak by záleželo na rychlosti distributorů.

Přemíra antibiotik u zvířat, je ale problémem i pro lidi. Když budeme dlouhodobě jíst maso z takhle léčených krav, přestanou antibiotika zabírat. V Česku s tím problém zatím nemáme. Ministerstvo zemědělství proto vypracuje svůj vlastní návrh. Předloží ho Evropské komisi a pokusí se ji přesvědčit, že ten její není správný.


Šalina - řádková inzerce