Umístění: Společnost Zajímavosti Obce mohou v soutěži Náš evropský projekt vyhrát až 75 tisíc korun

Obce mohou v soutěži Náš evropský projekt vyhrát až 75 tisíc korun

Brno, 7. dubna 2020 - Nová čistička odpadních vod, opravený kostel, hřiště pro děti, zrekonstruované koupaliště či záchrana jedinečného lokálního biotopu – i takto rozdílné mohou být projekty nominované do třetího ročníku soutěže Náš evropský projekt. Cílem soutěže, určené pro města, městské části a obce, je i letos ocenit zajímavé realizace vzniklé na jejich území a podpořené z evropských fondů. O tom, kdo v soutěži uspěje, přitom rozhodne v internetovém hlasování široká veřejnost. Tři vítězné obce si rozdělí celkem 150 tisíc Kč na uspořádání obecní slavnosti, speciální cena čeká i na projekt s největším absolutním počtem hlasů. Přihlásit se do soutěže je možné až do 30. dubna.

detske hriste nas evropsky projekt

 

„Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. Soutěžní projekt musí být dokončený, podpořený z dotace Evropské unie a zadavatelem či příjemcem dotace bylo město, obec, městská část či jimi zřizovaná organizace. Samotné přihlášení projektu do soutěže pomocí on-line formuláře pak zabere jen několik minut,” upozorňuje Magdalena Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise.

Nezáleží ani na tom, jak dlouhá doba uplynula od dokončení projektu. Může to být pouhých několik měsíců, stejně jako i deset let. Cílem soutěže je dát šanci co největšímu množství zajímavých projektů.

Stejnou šanci na úspěch mají jak projekty velkých měst, tak i těch nejmenších obcí. O vítězích soutěže totiž budou rozhodovat pouze sympatie veřejnosti. „Loni se absolutním vítězem soutěže stala obec Čepřovice na Strakonicku se 198 obyvateli a projektem na zateplení kulturního domu, na který obec získala dotaci 1,4 milionu korun. Mezi vítězi se ovšem umístila i městská část Karviná-Mizerov s projektem rekonstrukce, modernizace a vybavení zdejší regionální knihovny, která prošla rozsáhlou změnou podoby i díky dotaci téměř 62 milionů korun,” dodala Pavlína Žáková, ekonomická expertka na Zastoupení Evropské komise v ČR.

Obce a města mohou své projekty přihlásit až do 30. dubna pomocí stručného on-line formuláře (zde). Soutěžící projekty budou následně uveřejněny na facebookových stránkách soutěže, kde bude také probíhat od 4. do 24. května hlasování veřejnosti, a to prostřednictvím “lajků” jednotlivým projektům.

Přestože bude letošní ročník soutěže pravděpodobně ovlivněn současnou koronavirovou epidemií, její organizátoři věří, že právě nyní vhodný čas na zhodnocení úspěšných projektů, které se obcím podařily.

„Chtěli bychom poděkovat všem starostkám, starostům a lidem z vedení měst a obcí a popřát jim pevné nervy na úspěšné zvládnutí současné situace. Věříme, že soutěž v těchto nelehkých dnech přinese jak jim, tak občanům alespoň trošku pozitivního naladění a možnost ohlédnutí za tím, co dobrého se v jejich obcích v minulosti podařilo,” doplnila Pavlína Žáková.

Vítězové letošního 3. ročníku soutěže Náš evropský projekt budou vyhlášeni 25. května. Partnery soutěže jsou Ministerstvo pro místní rozvoj a evropská informační síť Europe Direct.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci