Brno, 4. ledna 2011 - Ani zvýšená oblačnost neodradila desítky lidí od komentovaného pozorování zatmění Slunce na brněnském Špilberku, které připravila Hvězdárna a planetárium Brno společně s Muzeem města Brna.
Výjimečný úkaz začal krátce po východu Slunce, nízko nad jihovýchodním obzorem. Temný měsíční kotouč se nejdříve objevil u pravého horního okraje slunečního disku jenom několik minut po osmé hodině. Následující desítky minut zakrýval větší a větší část, až kolem půl desáté Měsíc zakryl přibližně 75 procent Slunce.
"Zatmění můžeme pohodlně a bezpečně sledovat pomocí speciálních brýlí nebo temného svářečského filtru, jenž se prodává v obchodech s pracovními pomůckami. Namířit na něj lze i dalekohled, například lovecký triedr. V takovém případě je ale vhodné obraz Slunce raději promítnout na čistý bílý papír přidržený za okulárem dalekohledu. Jakmile přístroj na stativu nasměrujeme na Slunce, objeví se na papíru světlé kolečko – obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, stačí projekční plochu přiblížit či oddálit a obraz také zaostřit. Do dalekohledu se ale v žádném případě podívat nesmíme! Při pozorování Slunce je nezbytné vždy se chránit filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i neviditelné záření. V opačném případě hrozí, že si dočasně nebo trvale poškodíme zrak!" uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária v Brně.
Podobně unikátní pohled na nebe byl i v podvečer 16. března 1485. "Tentokráte však hranice oblasti, odkud bylo viditelné úplné zatmění Slunce, procházela napříč Brnem, například po dnešní ulici Joštova! Pokud bychom se tehdy nacházeli v místě Špilberku či náměstí Svobody, zahlédli bychom úplné zatmění na „celých“ 17 sekund. Avšak při pohledu z Kraví hory přeci jenom kousek slunečního disku zpoza měsíčního kotouče vykukoval – takže odtud středověcí Brňané viděli pouze zatmění částečné," doplnil Dušek s tím, že od té doby se až dodnes stejné představení v moravské metropoli nezopakovalo. To nejbližší totiž nastane až 21. července roku 2726 – pokud bude pěkné počasí.
(red), foto: Kryštof Turek