Umístění: Společnost Zajímavosti Brno: Společné pozorování zatmění slunce z hradeb Špilberku

Brno: Společné pozorování zatmění slunce z hradeb Špilberku

Brno, 3. ledna 2011 (MEDIAFAX) - Astronomové z brněnské hvězdárny připravili na úterý od osmi do 11 hodin komentované pozorování zatmění slunce. V pondělí to řekl ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek s tím, že vzácný úkaz budou moci lidé společně pozorovat z hradeb Špilberku.

zatmeni-slunce

 

"Komentované pozorování úkazu bude možné z nedávno rekonstruovaného jihozápadního bastionu hradu Špilberku," upřesnil Dušek s tím, že pozorování se uskuteční pouze za jasného počasí.

Zatmění slunce začne podle Duška krátce po jeho východu, nízko nad jihovýchodním obzorem. "Temný měsíční kotouč se nejdříve objeví u pravého horního okraje slunečního disku jenom několik minut po osmé hodině našeho času. Následující desítky minut bude zakrývat větší a větší část, až kolem půl desáté měsíc zakryje přibližně pětasedmdesát procent slunce," přiblížil průběh zatmění Dušek. Úkaz skončí pár minut před desátou hodinou.

Zatmění lze podle ředitele brněnské hvězdárny pohodlně a bezpečně sledovat pomocí speciálních brýlí nebo temného svářečského filtru, jenž se prodává v obchodech s pracovními pomůckami. "Namířit na něj lze i dalekohled, například lovecký triedr. V takovém případě je ale vhodné obraz slunce raději promítnout na čistý bílý papír přidržený za okulárem dalekohledu," upozornil Dušek.

Dodal, že jakmile pozorovatel nasměruje přístroj na stativu na slunce, objeví se na papíru světlé kolečko – obraz slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, stačí projekční plochu přiblížit či oddálit a obraz také zaostřit. "Do dalekohledu se ale v žádném případě podívat nelze," zdůraznil Dušek. Upozornil, že při pozorování slunce je nezbytné vždy se chránit filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i neviditelné záření. "V opačném případě hrozí, že si neukázněný pozorovatel dočasně nebo trvale poškodí zrak," řekl hvězdář.

Částečné zatmění Slunce je podle Duška poměrně častým jevem. "Naposledy jsme se na něj mohli podívat v srpnu roku 2008, další bude viditelné v březnu 2015," řekl astronom. Mnohem vzácnější je takzvané úplné zatmění – za posledních tisíc let byly přímo z Brna pozorovány pouze dva takové jevy. První mohli tehdejší obyvatelé města vidět 7. června 1415 krátce po sedmé hodině ranní. "Měsíční kotouč tehdy zcela zakryl sluneční disk přesně na 180 sekund, po které byly na setmělé obloze patrné planety Venuše a Mars obklopené hvězdami ze souhvězdí Býka či Vozky," poznamenal ředitel hvězdárny. Podobně unikátní pohled na nebe byl podle Duška v Brně i v podvečer 16. března 1485.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Jan Přikryl

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci