Umístění: Společnost Zajímavosti Na jihu Moravy se lidé se zapojili do sázení stromů na 482 místech

Na jihu Moravy se lidé se zapojili do sázení stromů na 482 místech

2-brestovce-za-SportklubemBrno, 14. dubna 2021 - Přes milion stromů, které rostou na 2 670 místech, eviduje Nadace Partnerství v databázi celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost. Do výsadbové výzvy s podporou Ministerstva životního prostředí, Nadace Tipsport a dalších desítek partnerů, která míří na desetkrát více stromů, se zapojily tisíce lidí také z Jihomoravského kraje. Místní na jihu Moravy uspořádali za dva roky 482 akcí.

 

Se sázením stromů mají zkušenosti například v Kosticích v okrese Břeclav. V bezmála dvou tisícihlavé obci místní vloni vysázeli novou alej s 58 stromy. Tisíce podobných příběhů, do kterých se celorepublikově zapojilo přes 32 tisíc dobrovolníků, eviduje web sazimebudoucnost.cz.

„K letošnímu březnu se sešlo 1 064 380 stromů. Nejoblíbenější jsou mezi lidmi výsadby alejí s 1088 akcemi, populární jsou také solitéry, zelené oázy nebo sady. Nejvíce akcí najdeme ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory. Náhradní výsadby a rekultivace zůstávají významným zdrojem nových stromů, dominují ale již méně než v prvním roce a jejich provedení je velmi kvalitní. Komunitní akce ale převažují, nejaktivnějšími sazeči jsou města a obce s 1 106 výsadbovými akcemi, následují veřejné instituce a spolky a neziskovky. Právě obce přitáhly na své výsadby také nejvíce dobrovolníků, celkem 10 817, přes 10 tisíc lidí se podařilo zapojit i ve firmách,“ shrnuje vedoucí iniciativy Barbora Chmelová z Nadace Partnerství.

Sázelo se například v malebné vesnici Kostice s velmi hustou a hustě zasíťovanou zástavbou. Mnoho let se zde pouze kácelo, zmizely zejména staré původní druhy stromů, a tak přišel čas na jejich obnovu. „Už před rokem jsme proto díky financím z Nadace Partnerství vysadili alej do lužního lesa a v roce 2020 jsme pokračovali s výsadbou nové aleje na ulici U Stadionu, která je přístupovou ulicí ke sportovnímu areálu v severozápadní části obce. Zde aktuálně budujeme zázemí pro návštěvníky fotbalového, dětského a multifunkčního hřiště určeného pro všechny věkové kategorie. Do budoucna tu chceme mít krásný sportovní areál s množstvím stromů a zeleně, “ říká místostarostka Vladimíra Požgayová. Další stromy místní vysadili přímo v areálu a také na ulici Krátká. Do areálu hřiště byly vybrány především stromy původní, typické pro zdejší oblast tvrdého luhu a do ulic naopak kultivary, které dobře snáší sucho a blízkost frekventované silnice.20201114 093333

Kdo chce sázet i letos, má aktuální možnost získat grant až 60 tisíc korun od Nadace Partnerství. Na větší projekty do 250 tisíc korun nabízí prostředky také stát prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Dotace státu zájemcům zafinancuje nejenom nákup materiálu a výsadbu, ale i následnou péči o nové stromy. „I druhý rok naší společné iniciativy Sázíme budoucnost ukázal, že lidé mají o výsadbu zeleně opravdu obrovský zájem. V našem vlastním programu lidé už vyčerpali 200 milionů korun na výsadbu v okolí svých domovů, sídel firem nebo na obecních pozemcích ve městech, díky kterým poroste téměř 50 tisíc nových stromů. Proto jsme v březnu přidali dalších 100 milionů korun, aby sázení mohlo dále pokračovat. A nových 20 milionů na stromy mimo les je připraveno také v Programu péče o krajinu, který je aktuálně otevřený pro zájemce. S ohledem na velkou popularitu těchto dotací se budeme snažit najít další finanční prostředky, aby dotační titul mohl pokračovat i v budoucnu,“ komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci