„V minulosti se hledalo optimální řešení a to jak ze strany Povodí Moravy, tak i města. Cílem je ochránit Letovice až před stoletými průtoky ve Svitavě,“ připomněl technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal. Náklady akce pokryla z největší části dotace Ministerstva zemědělství. Povodí Moravy se podílelo čtyřmi miliony Kč a zhruba půl milionem Kč přispělo v přípravné fázi město Letovice na výkup pozemků a projektovou dokumentaci.
Záměr Povodí Moravy zajistit protipovodňové opatření v Letovicích vznikl po povodni v r. 1997, která zde zanechala rozsáhlé škody v občanské, průmyslové zástavbě a místní infrastruktuře. Stavbou dotčený úsek je dlouhý téměř 2,3 kilometru a začíná pod soutokem řeky Svitavy s Křetínkou. Konec úpravy je asi 70 metrů pod soutokem Svitavy s Kladrubkou, tedy pod jezem na okraji zástavby Letovic (sportovní areál nad náměstím).
„Další stavbu tak rozsáhlé protipovodňové ochrany na Blanensku v tuto chvíli neplánujeme,“ uvedl dále Mojmír Pehal s tím, že v roce 2009 podnik dokončil za 50 milionů korun stavbu stejného druhu jako v Letovicích i v samotném Blansku. Místní provoz Povodí Moravy navíc každý den řeší čištění, úklid či odstraňování zátarasů zejména na drobných vodních tocích.

Mezi ukončené stavební objekty v Letovicích patřila například v centru města rekonstrukce a navýšení opěrných zdí, které byly ve špatném technickém stavu. Částečnou úpravou prošel také náhon spojující koryto Křetínky se Svitavou, kde byla zřízena dvě nová stavidla. Zhotovitel částečně upravil koryto Svitavy. Urovnáním a rekonstrukcí pak následně prošlo také opevnění koryta Svitavy. Povodí Moravy si bylo vědomo toho, že úpravy provádí v intravilánu města. Velký důraz proto podnik kladl na to, aby stavba nenarušila ráz vodního toku a nezměnila tak ani podobu Letovic.
(red), foto: Povodí Moravy