Umístění: Společnost Zajímavosti O titul Strom roku se utká i trio z jižní Moravy

O titul Strom roku se utká i trio z jižní Moravy

Brno, 10. srpna 2021 - Hned tři zelení pamětníci z Jihomoravského kraje se probojovali do finále ankety Strom roku. V jubilejním 20. ročníku soutěže se mezi dvanácti stromy s nejsilnějším příběhem představí hrušeň přezdívaná Šmigula, jedinečný Smrk z Brna a Lípa pod Holým kopcem. Podpořit své favority mohou lidé hlasem prostřednictvím dárcovské sms za třicet korun nebo přes web ankety.

12 Smigule 002 2

 

Výtěžek z hlasování Nadace Partnerství rozdělí ve formě grantu na výsadby a ošetření zeleně mezi komunity okolo finálových stromů. Hlasováním provede web stromroku.cz. Novinkou jsou letos tipy na výlety za stromy, které ocenění získaly za 19letou historii ankety.

12 Smigule 035Hrušeň Šmigula pravděpodobně bývala starým triangulačním bodem. Říká se, že z ní jedli hrušky už napoleonští vojáci. Kmen má dutý, přežila i několik pokusů o zapálení. Koruna stromu je svázaná ocelovými lany a i přesto stále plodí. Je oblíbeným místem pro vycházky a spousta zamilovaných si u ní vyznává lásku.

09 Remesova 003w

Památný Smrk na ulici Ramešova se zase na svůj věk vyznačuje úctyhodnou velikostí. Smrky bývají choulostivé vůči emisím, ale tohoto jedince jako by se to netýkalo. Odborníci se proto domnívají, že má tento strom výjimečnou genetickou výbavu a je využíván pro přirozenou reprodukci semenáčů. Strom je součástí otevřené přírodní zahrady.

„Návrh podporuje široká komunita občanů a jsou rádi, že zde vzkvétá krásná přírodní zahrada namísto nové výstavby, která zde měla vzniknout,“ komentuje Monika Navrátilová z brněnského odboru životního prostředí, který strom do soutěže přihlásil.


10 HolyVrch 003Majestátní Lípa pod Holým kopcem roste u polní cesty. Za minulého režimu bylo její okolí zarostlé a strom neošetřován. Po roce 1990 se ekologické sdružení Manner zasadilo o jeho vyčištění a v roce 2005 zde nechalo postavit ve spolupráci s místním knězem kapličku zasvěcenou sv. Cyrilu a Metoději. Dnes se zde konají společenské akce a kněz Jan Hanák zde slouží mše.

„Anketa Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství, již 20. rokem hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Jejím cílem je podporovat péči o staré, významné a ohrožené stromy. Díky grantům pro zapojené finalisty organizátoři chtějí také podpořit výsadbu nových stromů do české krajiny a měst pod hlavičkou celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost,“ dodává koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

V rámci oslav 20 let ankety Strom roku připravila Nadace Partnerství ve spolupráci s Ukliďme Česko také letní soutěž s názvem Výlety ke stromům. Na webu stromroku.cz/vylety najdou zájemci 19 tipů na výlety za stromy, které se v minulosti staly vítězi ankety. Kdo po cestě k nim posbírá pytel odpadků, může vyhrát ceny od partnerů ankety: knihy o přírodě z nakladatelství Kazda nebo pitný režim až na čtvrt roku od Ondrášovky.

Foto Nadace Partnerství, Lucie Mojžíšová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci