Umístění: Společnost Zajímavosti Padesátka akcí a jeden cíl – vysadit k výročí ČSR památné stromy

Padesátka akcí a jeden cíl – vysadit k výročí ČSR památné stromy

lipa srdcita pamatecni stromBrno, 21. října 2018 – V období, které ohraničuje Den stromů 20. října a Den vzniku samostatného československého státu 28. října, se stovky komunit napříč republikou zapojí do unikátního celonárodního happeningu. V rámci takzvaných Dnů pro Stromy svobody budou obce, školy, spolky i jednotlivci sázet lípy a další druhy na oslavu vzniku samostatného státu. V kampani Nadace Partnerství se aktuálně počítá s vysazením více než 1 200 dřevin, jen v Jihomoravském kraji proběhne nejméně padesát veřejných akcí.

Jedná se o vyvrcholení stejnojmenné celoroční kampaně, která vedle mapování a ošetřování historických stromů navazuje na tradici stromkových slavností založených v období první republiky. Do kampaně se veřejnost může stále zapojit prostřednictvím webu stromysvobody.cz, kde lze do digitální mapy zanést plánovanou nebo již uskutečněnou výsadbu.

Hned dvě pamětihodné výsadby proběhnou 25. října přímo v Brně. „Rádi bychom v areálu Masarykova okruhu slavnostně vysadili památeční lípu, která bude odkazovat na stoleté výročí vzniku Československé republiky. Toto se chystáme provést za účasti bývalých motocyklových a automobilových závodníků,“ zve Petr Boháč z Automotodromu Brno.

Lípu zasadí za podpory Veřejné zeleně města Brna i kolektiv zaměstnanců odboru životního prostředí brněnského magistrátu, a to symbolicky ve Wilsonově lese. „Při akci budou znít melodie hrané na trumpetu, ke stromu bude k příležitostnému odpočinku nainstalována lavička z trvanlivého akátového dřeva. Dále bude ke kořenům uložena časová kapsle s předměty dnešní doby a strom i přilehlá vyhlídka bude ozdobena trikolorovými pentlemi,“ přiblížil slavnostní akt Martin Košťál, který výsadbu přihlásil.

U sázení nebudou chybět 21. října ani Junáci z Pohořelic.„Výsadbu provedou členové místního skautského oddílu. V daném místě plánujeme mít program pro účastníky s hrami na připomenutí doby vzniku Československa. Akce se uskuteční za podpory města Pohořelice a bude doplněna dalším programem na nedalekém náměstí,“ nastínila Tereza Černá ze skautského střediska Vranovice.

Sázet se bude io den později 22. října v Šardicích u Hodonína, kde se zapojí i žáci místní základní školy T. G. Masaryka. Součástí dne bude psaní pozdravu žáků pro budoucnost, který bude uložen do kořenů stromu. Nebude chybět ani svěcení lípy.

Přímo ve výroční den 28. října pak strom nově zakoření třeba v obci Čížov u Znojma pod taktovkou Správy Národního parku Podyjí. „Slavnostní vysazení Stromu svobody proběhne poblíž hraničního mostu na řece Dyji mezi Čížovem a rakouským městem Hardegg. Místo bylo vybráno symbolicky jako to, kde se po sametové revoluci společně českými i rakouskými občany likvidovala železná opona. A také z toho důvodu, že na rakouské straně Strom svobody již mají,“ uzavírá Veronika Dubovská ze Správy parku.


SECURITY 2020