Umístění: Společnost Zajímavosti Podél silnic u Rohlenky vysadili 303 nových stromů

Podél silnic u Rohlenky vysadili 303 nových stromů

7. listopadu 2022 - Výsadbu nových stromů podél silnic u Brna mezi Rohlenkou a Holubicemi a Rohlenkou a Mokrou-Horákovem zajišťuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK). Během pátku a soboty 4. a 5. 11. vysázeli 303 ovocných stromků, dubů a javorů dobrovolníci z okolních obcí nebo z řad zaměstnanců krajského úřadu. Po oba dva dny nebude chybět ani jihomoravský hejtman Jan Grolich, v sobotu se do sázení zapojí také jeho náměstek Lukáš Dubec. SÚS JMK nakoupila stromy za příspěvek od společnosti Českomoravský cement, a. s.

vysadba stromy rohlenka jmk

 

„Vracíme se k tomu, co naši předci dělali už dávno. Obnovujeme tůně, mokřady, sázíme aleje. Je to první velká výsadba, kterou kolem našich silnic děláme. A díky za to, že se i v tomto deštivém počasí zapojilo tolik dobrovolníků z řad zaměstnanců úřadu a lidí, co bydlí v okolních obcích. Je to něco jiného, když vám ty stromky projdou rukama. Za rok bych to chtěl zase jinde zopakovat. Třeba z toho vznikne tradice,“ řekl hejtman Jan Grolich.

„Přírodě hodně dlužíme. Výsadba stromů podél silnic je přínosná. Vegetace zabraňuje vodní i větrné erozi, víme také, že má svůj význam z hlediska bdělosti řidiče, který je výrazně pozornější oproti fádní silnici, podél níž nic není,“ zmínil Lukáš Dubec, náměstek hejtmana pro oblasti životního prostředí a projektů participace a otevřenosti.

Finanční podporu, za kterou SÚS JMK nakoupila tyto stromy, poskytla společnost Českomoravský cement, která se dlouhodobě snaží omezit svůj dopad na životní prostředí a podporovat aktivity ve svém okolí.

„Výsadba stromů nám připadá jako výborná příležitost. Tato lokalita je kolem silnic, které nás spojují s našimi zákazníky, což je další důvod naší podpory. Strom je pro nás symbolem soužití s přírodou. Věříme, že jeho schopnost spotřebovávat oxid uhličitý, zadržovat vodu v krajině, pomáhat v bezpečnosti silničního provozu omezením navátí sněhu na vozovku a jeho krása, budou dlouhá léta přispívat k naší snaze. Náš příspěvek navazuje na projekty, které jsme již v Jihomoravském kraji podpořili, jako je Voda v krajině a uprchlické centrum, a předchází projektům, které v budoucnosti jistě opět podpoříme,“ doplnil Jaromír Urbánek, technický ředitel Českomoravského cementu, a.s.

SÚS JMK se celkově stará o 3 908 km krajských silnic, u kterých nyní roste přes 70 tisíc stromů. „Za poslední tři roky vysadili naši zaměstnanci nově téměř 3 500 exemplářů, ať už ovocných, nebo okrasných stromků. Já jsem přesvědčený, že tak jak do krajiny rýsujeme silnice, musíme do ní vracet i zeleň. Stromy a aleje podél cest totiž k moravské krajině neodmyslitelně patří již několik staletí a jejich úloha je nenahraditelná,“ uvedl ředitel Správy a údržby Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci