Umístění: Společnost Zajímavosti Představen tým světových vědců, kteří mají z regionu vytvořit "Sillicon Valley"

Představen tým světových vědců, kteří mají z regionu vytvořit "Sillicon Valley"

Brno, 17. února 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravský hejtman Michal Hašek ve čtvrtek poprvé představil veřejnosti tým 13 zahraničních a českých vědců, kteří budou díky speciálnímu grantu pracovat na špičkových projektech vědeckovýzkumných pracovišť jižní Moravy.

Biotechnologie250

 

"Jihomoravský kraj tak získá nové mezinárodní vědecké kapacity, které by jinak pracovaly pro uznávané instituce v zahraničí," řekl Hašek. Vědci podle něj získají na financování projektů včetně pořízení laboratorního zařízení, materiálů, úhrad energií bezmála čtyři miliony eur.

Program financovaný z 60 procent Jihomoravským krajem je v Evropě unikátní. Administrátorem projektu je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. "Program má významnou roli pro zajištění udržitelného ekonomického růstu a rozvoje Jihomoravského kraje v příštích letech. Pomáhá souběžnému rozvoji tří důležitých oblastí - lidského a intelektuálního kapitálu, vědecké infrastruktury i co nejlepších podmínek pro vědu a výzkum," řekl Hašek. Podle vedení hejtmanství se díky tomuto programu má Jihomoravský kraj šanci stát se jedním z nejvíce inovativních regionů v Evropě.

Jižní Moravě jde především o podporu přírodovědných, lékařských a technických oborů. Vědci se tak na jižní Moravě věnují například vývoji programu, díky němuž bude počítač schopen rozpoznat a poslechnout hlas a jazyk konkrétního řečníka nebo vývoji algoritmů pro kvantový počítač, na kterém bude jednou možné simulovat například pochody, které se odehrávají v mozku.

Ředitel Jihomoravského centra mezinárodní mobility Miloš Šifalda (ODS) uvedl, že vybraná třináctka vědců se nachází na vrcholu své kariéry. "Jsou to zkušení výzkumníci, jejichž práce u nás představuje zásadní přenos nových znalostí do regionu, a tím ekonomický přínos i zvýšení prestiže pro celou oblast. Budou spolupracovat s moravskými vědci a někteří z nich budou i vyučovat studenty na brněnských univerzitách," prohlásil Šifalda.

Jihomoravský vědecký grantový program je jediným svého druhu v Česku. Čtyřicetiprocentní spolufinancování z peněz Evropské unie získal v otevřené soutěži vedle takových institucí, jako je Alexander von Humboldt Foundation. Zároveň je jedním ze dvou grantových schémat, které Evropská unie finančně podpořila ve svých nových členských zemích.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci