"Jihomoravský kraj tak získá nové mezinárodní vědecké kapacity, které by jinak pracovaly pro uznávané instituce v zahraničí," řekl Hašek. Vědci podle něj získají na financování projektů včetně pořízení laboratorního zařízení, materiálů, úhrad energií bezmála čtyři miliony eur.
Program financovaný z 60 procent Jihomoravským krajem je v Evropě unikátní. Administrátorem projektu je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. "Program má významnou roli pro zajištění udržitelného ekonomického růstu a rozvoje Jihomoravského kraje v příštích letech. Pomáhá souběžnému rozvoji tří důležitých oblastí - lidského a intelektuálního kapitálu, vědecké infrastruktury i co nejlepších podmínek pro vědu a výzkum," řekl Hašek. Podle vedení hejtmanství se díky tomuto programu má Jihomoravský kraj šanci stát se jedním z nejvíce inovativních regionů v Evropě.
Jižní Moravě jde především o podporu přírodovědných, lékařských a technických oborů. Vědci se tak na jižní Moravě věnují například vývoji programu, díky němuž bude počítač schopen rozpoznat a poslechnout hlas a jazyk konkrétního řečníka nebo vývoji algoritmů pro kvantový počítač, na kterém bude jednou možné simulovat například pochody, které se odehrávají v mozku.
Ředitel Jihomoravského centra mezinárodní mobility Miloš Šifalda (ODS) uvedl, že vybraná třináctka vědců se nachází na vrcholu své kariéry. "Jsou to zkušení výzkumníci, jejichž práce u nás představuje zásadní přenos nových znalostí do regionu, a tím ekonomický přínos i zvýšení prestiže pro celou oblast. Budou spolupracovat s moravskými vědci a někteří z nich budou i vyučovat studenty na brněnských univerzitách," prohlásil Šifalda.
Jihomoravský vědecký grantový program je jediným svého druhu v Česku. Čtyřicetiprocentní spolufinancování z peněz Evropské unie získal v otevřené soutěži vedle takových institucí, jako je Alexander von Humboldt Foundation. Zároveň je jedním ze dvou grantových schémat, které Evropská unie finančně podpořila ve svých nových členských zemích.