Brno, 9. února 2015 – V rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek se na odbornou péči mohou těšit více než dvě desítky stromů z celé republiky. Z Jihomoravského kraje byl do programu zařazen pouze jeden.
K odbornému ošetření obce, školy, spolky a další organizace přihlásily celkem čtyřiačtyřicet stromů. Certifikovaní arboristé vyšplhají do korun a předvedou veřejnosti, jak správně prořezat větve nebo instalovat vazby. Cílem je zlepšit zdravotní stav stromů a zvýšit jejich bezpečnost pro okolí. Letos běží projekt ukázkových ošetření již šestým rokem, a to díky spolupráci Nadace Partnerství, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu o. s., Mendelovy univerzity v Brně a finanční podpoře Lesů ČR.
Šťastlivec z jižní Moravy
Mezi třiadvacítkou vybraných stromů se umístil pouze jeden, který vyrostl na území Jihomoravského kraje. Vybraný stromem je lípa ve Žďárné na Blanensku. Tato lípa hlídá společně s dalším stromem vstup do barokního kostela vystavěného v druhé polovině 18. století, který je dominantou obce.
Co se hodnotilo?
Všechny stromy nejdříve na podzim navštívili studenti a odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Úkolem našich studentů bylo zhodnotit zdravotní stav, vitalitu, perspektivu i provozní bezpečnost všech přihlášených stromů a navrhnout vhodná opatření ke zlepšení situace. Zpracovaný posudek pak mohou majitelé stromů i arboristé využít jako podklad pro budoucí péči,“ říká Jaroslav Kolařík z Mendelovy univerzity.
K ukázkovému ošetření komise po zhodnocení stavu stromů vybrala dvacet tři stromů. Na vlastní náklady je v jarních měsících provede pětatřicet stromolezců, kteří vlastní certifikát European Tree Worker (Evropský arborista) a kteří se do projektu se zapojili dobrovolně. „Na stromech obvykle odstraňují suché, poškozené či nevhodně rostoucí větve, stabilizují je odlehčením koruny, případně instalací dynamické nebo statické vazby,“ objasňuje Šárka Weberová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.
Ošetření jako samozřejmost
„Považujeme za velmi důležité, aby se stromům rostoucím v zastavěných místech s častým výskytem lidí dostávalo pravidelné a hlavně profesionální péče. Pouze tak můžeme předejít poškozením, které mohou vést až k pokácení. V naší zemi však odborné ošetřování stromů ještě není samozřejmostí, a tak se snažíme obce s tímto způsobem péče více seznámit,“ shrnuje v závěru Hana Zuchnická, koordinátorka projektu Zdravé stromy pro zítřek.
Foto: Zdravestromy.cz