Umístění: Společnost Zájmová sdružení Dobrovolní hasiči se utkali v Dolních Loučkách

Dobrovolní hasiči se utkali v Dolních Loučkách

Na tři desítky týmů dobrovolných hasičů a hasiček v neděli 15 února 2009 poměřilo své síly na jubilejním třicátém ročníku „Dolnoloučské zimy“, závodů v požárním útoku. Sedmičlenné týmy musely v co nejkratším čase sestavit hasicí soustavu, ve sprintu napojit hadice a zasáhnout dva terče umístěné ve stometrové vzdálenosti. Vzhledem k obtížným povětrnostním podmínkám nebylo nouze o dramatické okamžiky, kdy se například jeden hasič z každého týmu se musel do půl těla ponořit do nádrže s ledovou vodou, aby v co nejrychlejším čase rozjel na plný výkon požární čerpadlo. V závodech zvítězil mužský tým ze Stanoviště, v ženské soutěži pak Lhotky Team. První čtyři nejlepší družstva se poté utkala o Pohár hejtmana Jihomoravského kraje, který s vítězným časem 19,24 sekundy získal tým SDH Starý Lískovec, přičemž rozdíl mezi nejlepším a nejhorším výkonem činil pouze málo přes jednu vteřinu.

Dobrovolní hasiči

 

Dobrovolní hasiči – vyrážíme do několika minut!

Popadaly u vás pod tíhou sněhu stromy či vám roztávající sníh vytopil sklep? Potřebovali jste odstranit sršní hnízdo nebo u vás dokonce hořelo? Je dost možné, že borci, kteří u těchto událostí zasahovali, byli z řad dobrovolných hasičů. Kdo jsou dobrovolní hasiči? V Jihomoravském kraji je 478 jednotek dobrovolných hasičů, které sdružují tisíce členů, schopných ve dne v noci zasáhnout. Tito lidé se musejí střídat v  pohotovosti, aby mohli do několika minut vyrazit, jakmile to bude situace vyžadovat. 

Dobrovolní hasiči se kromě služby a taktických cvičení účastní soutěží s ostatními sbory, se kterými poměřují dovednosti, a věnují se také práci s dětmi. „Děti poznávají požární ochranu, první pomoc, získávají dovednosti v požárním sportu. Nejednou se ukázalo, že děti díky těmto dovednostem dokázaly zachránit život,“ říká Vítězslav Schimmerle z SDH Kuřim. A proč se podle něj lidé dávají k dobrovolným hasičům? „Některé k tomu přivedli rodiče a postupně v této činnosti našli zalíbení, některé baví pomáhat lidem, nachází naplnění a pocit, že jsou  k něčemu potřební pro společnost,“ dodává.
 „Pomoc lidem je prioritou a hlavně kvůli tomuto se dobrovolníci k hasičům hlásí. Není nic krásnějšího, než když vám někdo, komu nateklo do bot, poděkuje za pomoc,“ říká k tomu Petr Hasil, starosta SDH Velké Pavlovice.

„Jako jihomoravský kraj samozřejmě myslíme na dobrovolné hasiče i v  rozpočtu, a chtěl bych připomenout, že se nám podařilo vyčlenit na rok 2009 historicky nejvyšší podporu pro dobrovolné hasiče ve výši 35 miliónů korun,“ uvádí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

„Hasiči na jižní Moravě nezasahují samozřejmě jenom u požárů, případně dopravních nehod, ale bohužel specialitou Jihomoravského kraje jsou i povodňové situace a tam fungují jak profesionální, tak dobrovolní hasiči i v pozici záchranářů a dobrovolníků při odstraňování následků povodní a já opakuji, že jim patří za jejich práci velké poděkování za a my se pokusíme udělat všechno pro to, aby podmínky pro jejich činnost na obcích a městech byly podle možností co nejlepší,“ podotýká Hašek.

„Chtěl bych také jménem Jihomoravského kraje poděkovat dobrovolným hasičům za to, že nasazují svoje životy a zdraví v situacích, kdy chrání životy a zdraví ostatních spoluobčanů či jejich majetek,“ dodává.  

fotogalerie


Několik otázek pro Vítězslava Schimmerle, člena výboru SDH Kuřim:


•    Jak se věnujete práci s dětmi?
Práci s dětmi se věnujeme od nejmladších možných let (6 let). Své schopnosti a dovednosti si mohou porovnat s ostatními dětmi na nejrůznějších soutěžích SDH (požární útok, štafeta 4x60m, útok CTIF, branný závod). Nejednou se ukázalo, že děti, které jsou u dobrovolných hasičů, díky těmto poznatkům a dovednostem dokázalo zachránit život. Samozřejmě mají zájem o hasiče i děti mladší, většinou děti našich členů, a ty bereme např. na hasičské soutěže, aby mohly nasávat atmosféru hasičství. Plnohodnotně se mohou zapojit právě až od 6 let.
Dále provádíme např. exkurze dětí z MŠ u nás na hasičce. Seznamujeme je s technikou a snažíme se jim předat základní informace. Práce s dětmi je velmi důležitá pro zachování dobrovolného hasičstva, jelikož právě z nich se rekrutují později hasiči do zásahové jednotky.

•    Za svou práci jsou dobrovolní hasiči placeni, či je to čistě dobrovolná aktivita v jejich volném čase?
Původní myšlenka dobrovolného hasičstva byla, že člen dělá hasiče ve svém volném čase bez nároku na mzdu. S postupem času, kdy na hasiče přechází mnoho činností ke kterým vyjíždí (již to nejsou jen požáry), se zvyšují nároky i na dobrovolné hasiče. Proto v dnešní době JSDHO (jednotky sboru dobrovolných hasičů obce), které jsou zařazeny v plošném pokrytí jako JPO II musí vždy při vyhlášení poplachu vyjet. Proto drží hotovosti, za které jsou placeni.

•    Jak je to s pohotovostí - má vždy někdo pohotovost a službu?
Jak sem již uvedl pohotovost drží jednotky zařazené jako JPO II. U ostatních jednotek je to na interní domluvě. U nás (JPO III/2) to funguje tak, že se domlouváme, kdo bude doma, aby byla jednotka kdykoliv po vyhlášení poplachu schopna vyjet pomoci.

•    Proč si myslíte, že lidé dělají dobrovolné hasiče?
Lidé dělají dobrovolné hasiče z různých důvodů. Některé k tomu přivedli rodiče a postupně si v této činnosti našli zalíbení, někteří (třeba jako já) v této činnosti vidí smysl, baví je pomáhat lidem, nachází v této činnosti naplnění a pocit, že k něčemu jsou potřební pro společnost. Bohužel se v dnešní době dobrovolní i profesionální hasiči netěší od většiny lidí uznání za jejich každodenní nasazování životů. To se jim paradoxně dostává, až jim hasiči přijedou na pomoc při záchraně jejich života nebo majetku.

Několik otázek pro Petr Hasila, starostu SDH Velké Pavlovice

•    Jak vypadá práce s dětmi ve Velkých Pavlovicích?
Práce s dětmi je u nás ve Velkých Pavlovicích v tuto dobu na bodu mrazu. Nedaří se nám v dnešní počítačové době získat mládež na naši stranu. Protože jsme ovšem sbor s celkem nízkým věkovým průměrem členů, spoléháme trošku na to, že naše dorůstající děti natáhnou k hasičině i své kamarády a tím by mládežnická základna mohla začít fingovat. Vše se snažíme vynahradit pořádáním různých akcí pro děti „nejen hasičské“. Např. každoroční dětská maškarní diskoték či spolupořádání Dne dětí.

•    Jak jsou dobrovolní hasiči za svou práci ohodnoceni?
Dobrovolní hasiči ve Velkých Pavlovicích jsou placeni. Jednotka Sboru dobrovolných hasičů (JPOII) je zřízena městem Velké Pavlovice a členové, kteří mají pohotovost, pobírají přibližně 8,50 Kč/hodinu pohotovosti. V případě výjezdu k zásahu jsou placeni 85,-Kč/hodinu. Město Velké Pavlovice investuje do platů velkopavlovických hasičů přes 300.000 Kč ročně (včetně pojištění), přičemž polovina z těchto peněz jde z dotací.
Dá se tedy říci, že už nejsme klasičtí dobrovolní hasiči, kteří si za pomoc nic nevezmou. Domnívám se ovšem, že se investované peníze vracejí na uchráněných hodnotách při požárech či jiných kalamitách. S nadsázkou můžu konstatovat, že pokud nejsme dobrovolní hasiči u požáru, bezesporu jsme dobrovolní hasiči v garážích hasičské zbrojnice. Stále je potřeba pracovat na technice a když i ta je v pořádku, pořád se může něco vylepšovat. Stačí si pořídit několik nových věcí do auta a můžete se umístěním zaobírat týdny.

•    Jak je to s pohotovostí - jak jsou rozděleny pohotovosti a služby? Opravdu je celodenně nachystaná akceschopná jednotka?
Pohotovost má vždy družstvo 1+3, tedy čtyři lidi.Tito hasiči se musí do pěti minut od vyhlášení poplachu dostavit na hasičskou zbrojnici a vyjet s prvním zásahovým vozidlem-cisternou. Jednotka má celkem 13 členů z čehož polovina pracuje ve svém zaměstnání na směny a tři členové pracují v místě, tudíž je akceschopnost jednotky bez problému zajištěna i v nejproblematičtější době, tedy v pracovní den dopoledne.

•    Proč si myslíte, že lidé dělají dobrovolné hasiče?
Co vede lidi k tomu, aby byli dobrovolní hasiči? Podle mě to může být různé. Hasičina nabízí mnoho vyžití. U hasičů se může sportovat (požární útoky, štafety, atd.), zasahovat u různých krizových událostí či se podílet aktivně na kulturních akcích. Domnívám se, že sbory dobrovolných hasičů by měly dělat od všeho trošku. Samozřejmě pomoc lidem je prioritou a hlavně kvůli tomuto se dobrovolníci k hasičům hlásí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že není nic krásnějšího, než když vám někdo, komu nateklo do bot, poděkuje za pomoc. Obzvláště, když po něm nechcete peníze.
A proč tedy vlastně lidé dobrovolné hasiče dělají? Protože je to baví. Někoho baví motat strunu na naviják rybářského prutu, někoho baví motat hadici na naviják vysokotlaké vody. Někoho baví nosit láhve se vzduchem na zádech pod vodou, někoho v dýmu. Rozdíl je v tom, že dobrovolný hasič je navíc za svůj koníček pochválen, což rybář moc chvály neuslyší.    
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci