Martin Franek a Jan Pohl se dovolávali na práva na spravedlivý proces. Ten jim byl podle jejich názoru znemožněn postupem detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří jejich obhájcům znemožnili přístup k úplným záznamům odposlechu telefonů, pořízeným v souvislosti s jejich trestní věci.
Ústavní soud ovšem shledal postup policie za adekvátní a zákonný, což podle soudce - zpravodaje Jana Musila správně konstatovalo již státní zastupitelství, které případ dozoruje. Ústavní soud zároveň v této souvislosti zdůraznil nutnost ochrany soukromí lidí, které odposlechy zachytily, i když s vyšetřováním případu neměli nic společného. "Je nutné mít na zřeteli především nezbytnost ochrany osobních dat nezúčastněných osob," vysvětlil soudce.
Franek s Pohlem zároveň neúspěšně žádali, aby Ústavní soud policii zakázal bránit jejich advokátům v nahlížení do spisů. V ústavní stížnosti stěžovatelé upozornili, že proti oběma je vedeno trestní stíhání pro trestný čin podpory a propagace hnutí směrujících k potlačení práv a svobod člověka. Toho se měli dopustit tím, že po předchozích vzájemných dohodách mezi sebou a s dalšími dosud nezjištěnými lidmi uspořádali sérii koncertů. Podle nálezu ÚS však lze v některých případech lze v přípravném řízení nahlížení do spisů odepřít - především kvůli ochraně důkazů před "zničením nebo poškozením".
Franek s Pohlem byli mezi lidmi, které policie pozatýkala loni v červnu kvůli uspořádání sérii 11 "extremistických" koncertů po celém Česku. Koncerty se konaly od dubna 2008 až do jara loňského roku například v Praze, Komárově na Pardubicku, Šardicích na Hodonínsku nebo v Českých Budějovicích.
Největším z koncertů se uskutečnil v Ochozu u Brna. Pod rouškou metalové přehlídky se tam sjely asi čtyři stovky účastníků. Hlídalo je 100 policistů. Organizátoři tehdy podle policie slíbili, že koncert proběhne bez toho, aby kapely zpívaly nacistické texty a účastníci vykřikovali nacistická hesla nebo ukazovali nacistické symboly. Odmítli ale na koncert pustit novináře a všechny, kteří nebyli pozvaní.
Podle vyšetřovatelů koncerty podněcovaly extremismus. Policie zatýkáním zřejmě chtěla zkomplikovat pořádání těch dalších, ale také s největší pravděpodobností utáhnout kohoutky finančních toků plynoucích do kapes radikálů. Policie nakonec obvinila deset extremistů - jsou jimi Pavel Blinka ze skupiny Devils Guard, Vilém Farkač z Vlajky, Robert Führich ze skupiny Conflict 88, Michal Moravec ze skupiny Imperium, Milan Adámek, Martin Franek, Pavel Karasz, Jan Pinkas, Jan Pohl a Lukáš Rod. Muži se měli dopustit podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.
Podle nálezu ÚS oběma mužům nic nebrání v tom, aby své námitky uplatnili při soudním řízení. Pohl a Franek dosud na jeho zahájení čekají, vyšetřováni jsou na svobodě. Státní zastupitelství ani policie jim zatím obžalobu nedoručily.