Pražský detektiv Vacek se podáním k Ústavnímu soudu domáhal zrušení řízení proti sobě - označil je za účelové. Namítal, že justice proti němu vedla proces "s cílem získat pachatele za každou cenu, ačkoliv nebyl zjištěn ani zdroj ani způsob, kterým redaktor informace, které později ve svém zpravodajství odvysílala TV Nova, získal". Soudy v průběhu důkazního řízení a při jeho závěrečném hodnocení vzaly podle Vacka navíc za prokázané pouze důkazy, které svědčily v jeho neprospěch, aniž se stejným způsobem zabývaly argumenty svědčícími v jeho prospěch.
"Stížnost je zjevně neopodstatněná," napsala však v rozhodnutí soudkyně-zpravodajka Eliška Wagnerová. Dodala, že Vacek naplnil po objektivní i subjektivní stránce zákonné znaky skutkové podstaty trestného činu.
Pražský policista dostal osmiměsíční podmínku za zneužití pravomocí veřejného činitele při opakovaném procesu před Obvodním soudem pro Prahu 8. Podle soudce zcela vědomě zanesl pod nepravdivou legendou Šloufovo telefonní číslo do trestního spisu, aby mohl získat údaje o uskutečněném telekomunikačním provozu. "Již samotným tímto faktem došlo k poškození účastníka telekomunikačního provozu, jehož údaje byly jednáním obviněného neoprávněně získány," napsal Ústavní soud.
Ústavní soud zároveň konstatoval, že "bezdůvodným získáním chráněných osobních údajů, které později unikly do médií", bylo poškozeno právo na soukromí Miroslava Šloufa. Vacek se však hájil, že s únikem přepisů nemá nic společného - podle něj k nim měla přístup řada policistů.
Podle obžaloby Vacek, který pracoval jako komisař na oddělení obecné kriminality třetího pražského policejního obvodu, získal v září roku 2007 neznámým způsobem číslo na bývalého poradce expremiéra Miloše Zemana (ČSSD) Miroslava Šloufa a zanesl jej do policejního spisu, který se týkal loupežného přepadení nezletilého chlapce. V prosinci téhož roku pak požádal Obvodní soud pro Prahu 7 o vydání příkazu k zajištění výpisu telefonních hovorů ze získaného čísla mobilního telefonu.
Na základě soudního příkazu Vacek o několik dní později obdržel požadované výpisy hovorů datované od 1. října 2007 do 10. prosince 2007. Místo toho, aby s těmito dokumenty nakládal podle zákona, s nimi podle státního zastupitelství naložil tak, že se dokumenty dostaly do médií. Konkrétně do rukou reportéra televize Nova Jiřího Hynka. Ten na základě těchto výpisů natočil reportáž, kterou Nova odvysílala v hlavní zpravodajské relaci ve dnech 13. a 14. ledna roku 2008.
Samosoudce Petr Novák již v květnu policistu potrestal trestním příkazem, kterým mu uložil 400 hodin obecně prospěšných prací a jeden rok zákazu činnosti v bezpečnostních složkách. Vackovi se však tento trest nezamlouval a proti příkazu podal odpor. V opakovaném řízení, které pak nařídil po sérii dalších odvolání Nejvyšší soud, pak dostal Vacek osmiměsíční vězení s dvouletou podmínkou.
Vacek vinu vytrvale odmítá. "Nějaké číslo jsem obdržel, požadoval jsem i výpisy hovorů, ale neměl jsem tušení, že se jedná o telefon Miroslava Šloufa. Výpisy jsem standardní cestou vyhodnotil, zapracoval je do spisu a pokračoval jsem ve vyšetřování," hájil se. "V té době jsem vyšetřoval přepadení nějakého chlapce, kterému zloděj ukradl mobil," uvedl. Pátrání jej prý dovedlo k jakémusi Ukrajinci, který mu poskytl telefonní číslo na kusu papírku a právě z tohoto čísla si komisař nechal výpisy zpracovat.
Část jednání byla neveřejná. Policista totiž popisoval, jak se v praxi pracuje s výpisy hovorů a odposlechy. Podle soudu by se takové informace neměly objevovat na veřejnosti, proto mohli v jednací síni zůstat jen účastníci řízení.
Miroslav Šlouf, předlistopadový komunistický kádr, během vlády Miloše Zemana působil jako šéf jeho poradců; do dubna 2003 byl členem Ústředního výkonného výboru ČSSD. Poté se stal jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, jež se přeměnilo v politickou stranu Strana práv občanů Zemanovci.