Umístění: Společnost Černá kronika ÚS uznal stížnost ženy, kterou poslal soud do psychiatrické léčebny

ÚS uznal stížnost ženy, kterou poslal soud do psychiatrické léčebny

Brno, 22. března 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v Brně v úterý vyhověl stížnosti Ludmily Provazníkové, kterou Okresní soud v Prostějově poslal kvůli nepříčetnosti do ústavního psychiatrického léčení. Mluvčí ÚS Vlastimil Göttinger  řekl, že Ústavní soud rovněž rozsudky omezující ženina práva i její způsobilost zrušil.

soud-ustavni.250

 

"Ochranné ústavní léčení je natolik závažný zásah do života člověka, že k němu lze přistoupit jen v takovém případě, že již není jiná možnost," řekl soudce-zpravodaj Vojen Güttler.

Okresní soud v Prostějově ženu před časem zprostil kvůli nepříčetnosti obžaloby pro dvojnásobný trestný čin výtržnictví. Současně jí uložil ochranné ambulantní psychiatrické léčení. Po několika měsících soud změnil svůj verdikt a nařídil Provazníkové ústavní formu léčení. Podle soudu mařila výkon ochranné léčby tím, že nechodila na plánované kontroly a přestala užívat léky.

Provazníková se proti ústavnímu léčení ohradila v odvolání k brněnskému krajskému soudu, ten však verdikt prostějovského soudu potvrdil. Žena se proto obrátila na Ústavní soud. "Z napadených rozhodnutí podle ní není zřejmé, na základě čeho dospěly soudy k závěru, že je vysoká pravděpodobnost, že spáchá znovu závažnější útok na zájmy chráněné trestním zákonem a navíc není podle ní ani patrné, že by se obecné soudy touto otázkou nějak zabývaly," citoval mluvčí Göttinger z podání Provazníkové.

Ústavní soud však v úterý návrhu Provazníkové vyhověl a napadená soudní rozhodnutí zrušil. Podotkl především, že postup obecných soudů nebyl správný. "Možná újma na veřejném zájmu - pro jejíž hrozbu byla léčba nařízena – nebyla velká a neobstála v testu proporcionality," konstatoval soudce-zpravodaj Vojen Güttler.

Pochybení prostějovského okresního soudu navíc podle verdiktu ÚS neodčinil ani odvolací Krajský soud v Brně, i když Provazníková slíbila podrobit se dříve odmítané léčbě injekcemi.

"Lze proto shrnout, že jestliže soudy rozhodly o omezení osobní svobody ženy jen kvůli zajištění injekční formy podávání léku, nevyužily všechny prostředky k zajištění téhož cíle – kterým byla realizace dobrovolné injekční aplikace léků v ambulantním formě a nikoliv ve formě ústavní," prohlásil Güttler. Tím byla podle Ústavního soudu porušena práva Ludmily Provazníkové nebýt omezována na svobodě jinak, než stanoví zákon. "Zrušená rozhodnutí zároveň neobsahovala racionálně odůvodněné úvahy vedoucí k závěru o nutnosti omezení její osobní svobody," uzavřel Güttler.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci