Umístění: Společnost Černá kronika Ústavní soud se postavil na stranu zaměstnance, jemuž dala firma výpověď za kritiku na poradě

Ústavní soud se postavil na stranu zaměstnance, jemuž dala firma výpověď za kritiku na poradě

Brno, 20. dubna 2010 (MEDIAFAX) - Ústavní soud vyhověl stížnosti Jaroslava Svědíka, kterému jeho zaměstnavatel, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, za kritické výroky na firemní poradě okamžitě zrušil pracovní poměr. Svědík se proti své výpovědi odvolal, obecné soudy však její platnost potvrdily.

soud-kladivko

 

"Ústavní soud dospěl k závěru, že ústavní stížnost Jaroslava Svědíka je důvodná," řekl soudce - zpravodaj Vojen Güttler.

Důvodem pro okamžité zrušení Svědíkova pracovního poměru bylo jeho kritické vystoupení na firemní poradě právníků Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, kde v rámci svého diskusního vystoupení uvedl, že podle jeho názoru dochází k mrhání prostředky neúčelnými investicemi. Vyslovil zároveň podezření, že se nesprávné nakládání s finančními prostředky týkalo i fondů zdravotního pojištění.

Poté, kdy pojišťovna Svědíkovi dala za kritické výroky na vnitrofiremní poradě výpověď a její postup následně shledaly obecné soudy za správný, podal muž ústavní stížnost. Postupem obecných soudů se cítil zkrácen na svých základních právech. "Konkrétně bylo podle něj porušeno právo na spravedlivý proces a právo svobody projevu," řekla Mediafaxu mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Podstatou ústavní stížnosti byla podle soudce Güttlera námitka Jaroslava Svědíka, že interpretací jednoduchého práva obecnými soudy došlo k nepřípustnému omezení jeho základního práva na svobodný projev. "Konkrétní zásah v podobě okamžitého zrušení jeho pracovního poměru za jím vyslovené kritické názory nelze považovat za přiměřený a nezbytný v demokratické společnosti," citoval z nálezu Güttler.

Podle ustálené judikatury Ústavního soudu je základní právo na svobodný projev třeba považovat za konstitutivní znak demokratické pluralitní společnosti a za jednu ze základních podmínek pro její chod a sebeuplatnění jednotlivce. "Ústavní soud má opakovaně za to, že každý názor, stanovisko nebo kritika je, vzhledem k významu svobody projevu zásadně přípustným," konstatoval Güttler.

Ústavní soud proto rozhodnutí obecných soudů o přípustnosti okamžité výpovědi Svědíka zrušil a propuštěný muž bude mít v novém procesu naději na satisfakci.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci