Umístění: Kultura Divadlo a film Mezinárodní filmový festival Febiofest míří do Brna

Mezinárodní filmový festival Febiofest míří do Brna

Brno, 4. dubna 2014 – Mezinárodní filmový festival Febiofest se od úterý 8. dubna do čtvrtka 10. dubna přesune do brněnského kina Art. Z nabídky letošního, již 21. ročníku přehlídky bude pro diváky připraveno sedm snímků. Vstupenky na promítání jsou k dostání za 89 Kč.

Febiofest

 

V Brně se představí filmy ze čtyř festivalových sekcí – Soutěž Nová Evropa, Panorama světového filmu, Made In USA a Zvláštní uvedení. Diváky čeká upírská novinka krále nezávislého filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci, romantické finsko-české retro Láska, soudruhu!, gangster Jude Law v hlavní roli filmu Dom Hemingway i bojovník za svobodu Lech Walesa.

Zahajovacím filmem brněnského programu bude Láska, soudruhu! Komedie finské režisérky Taru Mäkelä, vyrobená v české koprodukci, se odehrává v Helsinkách v roce 1962. Finka Elsa potkává svou dávnou lásku Jana, o kterém si myslela, že již zemřel... Partnerem finské herečky Kati Outinen je ve filmu Miroslav Etzler. Ve vedlejších rolích se objeví Kryštof Hádek, Jan Budař, Václav Jiráček (v roli Gagarina). Moderátorem brněnského zahájení bude herec Petr Svoboda.

Britská černá komedie Dom Hemingway představuje excentrického kriminálníka právě propuštěného po dvanáctiletém vězení. Jedinečný Jude Law se obtížně orientuje ve změněném světě, peníze a úspěch se zdají nedosažitelné, ženy již po něm nešílí, staří kamarádi v nedohlednu, dospělá dcera vzdálená. Čekají ho ale ještě další překvapení!

Walesa: člověk naděje je životopisný snímek slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví fascinující životní příběh muže, manžela, otce. Lech Walesa spoluzakládal Solidaritu a stal se symbolem boje proti komunismu v Polsku. Hlavní představitel Robert Wieckiewicz bude hostem pražské části festivalu.

Egyptská princezna je psychologický film finského režiséra Jana Forsströma. Vykresluje nesnadný život matky samoživitelky, která si z obavy o své dítě neváhá pořídit zbraň. Když se po letech objevuje otec malé Julie, obavy přerůstají do paranoi....
Erotikou a emocemi srší snímek rumunské režisérky Velmi neklidné léto. V rozpálené letní Bukurešti rozmlouvá Marie s Danielem, fantazie se volně prolíná se skutečností a exmilenec přestává rozlišovat, kde končí fikce.

Vampýrská romance Přežijí jen milenci amerického režiséra Jima Jarmusche v hravé podobě předvádí staletou lásku upírů Adama a Evy s typickými lidskými vlastnostmi, jako jsou vášeň, výstřednost, závislost i cynismus. Film krále nezávislého filmu v Praze zahájil celý festival.

Detektiv Down představuje severský humor v parodii na staré detektivky. Detektiv v klobouku a ošuntělém kabátě lehce rozplete každý případ. Ale co když má snaživý detektiv Robert Downův syndrom? Komedii norského režiséra Barda Breiena (Kurz negativního myšlení) na Febiofestu osobně uvedou herec Svein André Hovsø Myhre i režisér Breien.

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest byl založen v roce 1993 nezávislou filmovou a televizní společností Febio. Po ukončení programu v Praze putují vybrané snímky do dalších měst v rámci regionálních ozvěn, a Febiofest tak nabízí možnost vidět kvalitní filmy i divákům mimo hlavní město.

(red), foto: Dom Hemingway, archiv pořadatelů

 

 

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci