Hejtman výzvu odůvodnil stížnostmi veřejnosti i starostů a také brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD). "Žádáme, aby ministerstvo zrušilo mýtné kromě toho i na úseku rychlostní komunikace R52 mezi 23. a 26. kilometrem, kde rychlostní silnice slouží jako páteřní komunikace, přes kterou směřují trasy z oblasti Židlochovicka a Hustopečska do oblasti Znojemska," řekl Hašek.
V případě zrušení mýtného na brněnském úseku D1 je podle jihomoravské politické reprezentace důvodem nedobudovaný velký městský okruh Brna. "Dálnice D1 dnes fakticky tento okruh nahrazuje. V případě, že zpoplatnění úseku zůstane zachováno, bude pokračovat devastace městských části v bezprostředním okolí dálnice," prohlásil hejtman.
Podle něj jsou zmíněné zpoplatněné úseky komunikací fakticky objízdné trasy, na kterých provoz likviduje komunální infrastrukturu, a lidé jsou zatěžováni neúměrně rostoucí dopravou. "Kraj i město Brno tedy vyjadřují stejný zájem na zrušení mýtného," zdůraznil Hašek.
Kvůli požadavku na zrušení mýtného ve čtvrtek odeslali jihomoravští krajští radní dopis ministru Bártovi. Konstatují v něm, že za období po znovuzavedení časového poplatku na dálnici D1 v úseku Kývalka-Brno Slatina se značně zkomplikovala situace v přilehlých městských částech "jak po stránce dopravního zatížení a zvýšení intenzity dopravy v městské a příměstské aglomeraci, tak po stránce negativního dopadu na životní prostředí obyvatele".
Podobné je to údajně i s dopadem zpoplatnění silnice R52 u Pohořelic na život ve městě. "Pokud by se zrušil časový poplatek a mýto na silnici R52 v uvedeném úseku, vozidla by využívala silnice R52, a tím by se zásadně zlepšila dopravní situace v Pohořelicích," napsali radní a požádali ministerstvo o "přehodnocení svých nedávných rozhodnutí v co nejkratším termínu".