Umístění: Jižní Morava Doprava V Blansku vyroste nová hala na 4 tisíce tun soli pro silničáře

V Blansku vyroste nová hala na 4 tisíce tun soli pro silničáře

Blansko, 25. ledna 2024 - Nedostatečná skladovací kapacita chemického posypového materiálu a ekonomičtější provoz, to jsou hlavní důvody plánované výstavby nové haly na sůl v Blansku. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) doposud řešila skladování zásob těchto materiálů na několika místech, konkrétně v Blansku cca 1000 t, Boskovicích cca 1 000 tun, v Tasovicích cca 300 tun a v Tišnově maximálně cca 600 t. Nová hala v Blansku bude mít kapacitu 4 000 t, přičemž ostatní skladovací místa zůstanou zachována. Jihomoravští radní nyní odsouhlasili vypsání veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby.

silnice sul posyp

 

„Záměr této stavby byl jasný, mít jedno skladovací místo s odpovídající kapacitou. Nová hala bude stát v areálu cestmistrovství Blansko, které je v Komenského ulici. Výstavba bude znamenat jednoznačně ekonomičtější provoz, pokud naplníme celou halu brzkým nákupem materiálu v letním období, kdy jsou příznivější ceny, jsme takto schopni ušetřit až 1,2 milionu korun. Doposud jsme museli zásoby soli průběžně během zimy doplňovat, a to se výrazně prodražovalo,“ uvedl hejtman kraje Jan Grolich, s tím, že rozdíl mezi letní a zimní cenou za materiál se historicky pohybuje na hranici 300,- Kč za tunu soli bez DPH.

„V případě realizace nové haly na cestmistrovství v Blansku bude celková kapacita skladů této oblasti 7 600 tun posypové soli. Díky takové zásobě nebude nutné provádět nákupy za zimní cenu, samozřejmě se nevyhneme převozům do jiných skladů, ale náklady na převoz jsou nižší než nákup za zimní cenu a dále se eliminuje problém s kapacitou dopravců a výrobců přímo z Německa nebo Polska. Současně předpokládám, že tato hala bude sloužit i jako zásoba pro navazující cestmistrovství jako jsou například Rosice nebo Vyškov,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

„V tuto chvíli můžeme stavbu začít soutěžit. Předpokládám, že následně nejpozději v dubnu začneme s realizací a na konci tohoto roku halu dokončíme. Očekávané náklady jsou teď ve výši 75 milionů korun. Musím podtrhnout, že za poslední rok jde o výstavbu již druhé haly na sůl v našem kraji. Hospodárněji tak fungujeme už díky nové hale v Moravském Krumlově, kterou jsme dokončili v polovině roku 2023. Ještě dříve pak vznikly haly v Hodoníně a v Brně,“ uzavřel náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Konstrukčně je objekt nové haly, tedy skladu posypové soli, řešen jako jednopodlažní dřevěný skelet půdorysných rozměrů 40 x 26 m. Uvnitř haly se nachází oddělený prostor pro výrobu solanky, opatřený míchacím zařízením a skladovacími nádržemi v objemu 2 x 10 000 litrů. Součástí nového skladovacího objektu je i 5 zastřešených boxů pro skladování inertních materiálů pro letní i zimní údržbu silnic. Půdorysné rozměry tohoto skladovacího prostoru jsou 34,8 x 10,5 m. Uskladněním inertních materiálů v krytých boxech budou tyto chráněny proti povětrnostním vlivům. Přístřešek je navržen jako montovaný z betonových bloků a zastřešený pultovou střechou.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci