
Všechny tyto rozsáhlé přestavby s sebou nesou i dopravní omezení.
Od 1. října tohoto roku mohou podnikatelské subjekty zaslat dokumenty na Živnostenský úřad prostřednictvím elektronického podání. Lze takto podat např. ohlášení živnosti, žádost o koncesi či oznámení změny. Ve formátu Jednotného registračního formuláře (JRF) mohou elektronická podání odesílat do centrální Elektronické podatelny Živnostenského rejstříku. Podání musí být podepsané platným kvalifikovaným certifikátem podnikatele. Aplikace včetně instalace, obsluhy a využití této nové služby je k dispozici zdarma na veřejném webu Živnostenského rejstříku na adrese www.rzp.cz. Možnost elektronického podání JRF je dalším krokem ke snížení administrativní zátěže podnikatelů a ke zjednodušení jejich styku s živnostenskými úřady.
V areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích byla 15. října slavnostně otevřena budova Biotechnologického inkubátoru INBIT. Cílem projektu, jehož odborným garantem je Masarykova univerzita v Brně, je vytvoření příznivých podmínek pro rozvoj podnikání v oblasti biotechnologií. Provoz bude zabezpečovat Jihomoravské inovační centrum.
„Biotechnologie se zabývají použitím živých organismů k průmyslovým účelům. Z hlediska budoucnosti patří k prioritám Jihomoravského kraje, přestože se tradiční strojírenský charakter regionu začíná vytrácet,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Ing. Milan Venclík.
Třídíte odpad, používáte recyklovaný papír, podporujete používání ekologických čisticích prostředků, cyklodopravu zaměstnanců a občanů, kolik úředníků jste proškolili v této oblasti? Na takové otázky odpovídaly státní subjekty, zapojené do soutěže „O ekologicky nejpříznivější provoz úřadu či instituce“.
Soutěž se uskutečnila již potřetí – poprvé v roce 2006, kdy se přihlásilo celkem 12 soutěžících, o rok později se přihlásilo 52 a letos 36 účastníků. Vyhodnocení soutěže provedli nezávisle na sobě zástupci Krajské koordinační skupiny a Ekologický institut Veronica. Výsledky vyhlásil 16. září ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha, a to ve dvou kategoriích – obecní úřady, pověřené obecní úřady a instituce.
Na jižní Moravě se můžeme chlubit velmi dobrým životním prostředím. Z dlouhodobého hlediska se Jihomoravský kraj pohybuje pod celostátním průměrem u emisí hlavních znečišťujících látek, které se trvale snižují. Zásobování pitnou vodou probíhá v naprosté většině případů bez problémů. Kraj se mimo jiných aktivit v oblasti ochrany životního prostředí účastní i projektu Čisté povodí Svratky. Klade důraz rovněž na prevenci a osvětu v oblasti ekologie. Péče o životní prostředí se financuje jak z krajského rozpočtu, tak ze státních a hlavně Evropských fondů.
Vedle občanů hlásících se k české nebo moravské národnosti žijí na jižní Moravě také tisíce občanů, jejichž předci přišli z německých oblastí, z oblastí dnešního Slovenska, Chorvatska, Řecka, Polska, Maďarska a mnoha dalších zemí. Významnou menšinou na jižní Moravě je také romská národností menšina.
„Podpora integrace národnostních menšin je jedním z cílů jihomoravské Rady pro národnostní menšiny.
Strana 212 z 213